Ružomberok 11. septembra (TASR) - Rôznorodé možnosti využitia papiera vo výtvarnom umení prezentuje výstava prác účastníkov 7. ročníka Medzinárodného sympózia papiera, ktoré sprístupnili dnes v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Podujatie sa uskutočnilo v dňoch 20. augusta až 6. septembra za účasti dvanástich umelcov zo Slovenska, Austrálie a Nemecka.
Jedným z cieľov sympózia bolo poskytnúť nový rozmer tradičnému papierovému priemyslu prostredníctvom netradičného prístupu. Hlavnými organizátormi tvorivej dielne výtvarníkov boli Medzinárodná asociácia tvorcov papiera (IPAP- International Paper Asociation Another Paper) a Association of Art and Communication. Severoslovenské celulózky a papierne (SCP) , a.s., sú spolu s Liptovským múzeom od začiatku sympózia tradične spoluorganizátormi. Informovala o tom kurátorka výstavy Ľubomíra Slušná.
Na papierenskom sympóziu mali možnosť konfrontovať svoju tvorbu aj žiaci stredných škôl Škola úžitkového výtvarníctva v Ružomberku a Súkromná stredná umelecká škola v Bratislave. Výsledky ich práce môžu od dnes obdivovať návštevníci ružomberskej židovskej synagógy. Súčasťou otvorenia oboch výstav bol karnevalový sprievod študentov a výtvarníkov v odevoch ružomberskými ulicami.
"Výtvarníci pre svoje diela využili odpadový materiál z produkcie SCP, ktorý transformujú novým a výnimočným spôsobom. Tvorba z papiera zahŕňa priestorové papierové objekty, štrukturálne výtvarné diela a použitie rôznych výtvarných a autorských techník. Špeciálnu časť prezentácie papiera predstavujú papierové odevy. Záverečná výstava je prezentáciou súčasného výtvarného umenia," uviedla Ľ. Slušná. Dodala, že úspechy slovenských výstav z tvorby z papiera v zahraničí, aj úspechy jednotlivých autorov, sú dôkazom kvality, ktorá presvedčila aj náročné publikum v American Craft Museum v New Yorku v marci tohto roku, alebo na Medzinárodnej výstave Artbarbakan 2001 vo Varšave.
Medzinárodné sympózium papiera na Slovensku prináša každý rok nové kvality a je atraktívne aj pre zahraničných účastníkov. Tento rok sa na sympóziu zúčastnili zo slovenských umelcov napríklad Michaela Klimanová-Trizuljaková, Vladimír Popovič, Samuel Juriš a ďalší, zahraničie zastupovali Breet Alexander (Austrália) a Eva Winnersbach (Nemecko).
Svoju tradíciu začalo Medzinárodné sympózium papiera písať v roku 1995, kedy sa prvýkrát stretli výtvarníci zo štyroch štátov Európy, aby v priestoroch SCP realizovali svoje nápady.