om rokovaní výboru Soboňa. Skupinka, o ktorej v auguste hovoril predseda vlády Mikuláš Dzurinda, podľa Soboňu skutočne existuje. Členom výboru to podľa neho potvrdil aj šéf SIS Ladislav Pittner. Skupinka sa však líši od tej, ktorú menoval predseda brannobezpečnostného výboru NR SR Robert Kaliňák, povedal Soboňa. "Nie je vylúčené, že je ešte trošičku väčšia," dodal, ale kto konkrétne do nej patrí, Soboňa neuviedol. "Myslím, že ani Pittner nevie, aká je tá skupina počtom členov," vyhlásil Soboňa.
Podľa neho nie je zaujímavé, aká je skupinka veľká. Podstatné je, že skupina existuje a všetky udalosti okolo skupinky sú v štádiu vyšetrovania. "Mám však toľko informácii, aby som prehlásil, že skupinka existuje," vyhlásil Soboňa a dodal, že kauza nelegálnych odpočúvaní nie je oveľa závažnejšia, ako kauza okolo skupinky.
Výbor sa touto kauzou ešte bude zaoberať. Plánuje si na svoje rokovanie pozvať premiéra Dzurindu, generálneho prokurátora Milana Hanzela, hlavného vojenského prokurátora Dobroslava Trnku a aj riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša.
L. Pittner novinárom nepovedal nič, iba že podal trestné oznámenie za články uverejnené v britskom magazíne Jane´s Intelligence Digest. Zhovorčivejší bol člen výboru Boris Zala. On má o kauze skupinka veľmi reálnu predstavu už niekoľko rokov a všetko sa podľa neho potvrdzuje. "Skupinka pôsobí, funguje a veselo si pracuje," povedal Zala. Skupinka je čiastočne iná a čiastočne totožná s tým, čo zverejnil Kaliňák, potvrdil slová Soboňu.
Poslancov však okrem skupinky zaujímala aj kauza odpočúvania. "Aby sa do budúcnosti zamedzilo odposluchom, musí sa zdokonaliť technické vybavenie SIS buď inováciou súčasného systému, alebo nákupom nového systému," povedal Soboňa a dodal, že treba urobiť aj opatrenia v štruktúrach SIS, aby z nej neunikali informácie. Pittner poslancom podľa predsedu výboru povedal skutočnosti čiastočne ozrejmujúce situáciu okolo odpočúvaní a článkov v JID. Keď bude ukončené vyšetrovanie odpočúvaní, maximálne do dvoch mesiacov sa s Pittnerom poslanci stretnú a vyjadrí sa aj k ďalším veciam.
Poslanci hovorili s riaditeľom tajnej služby aj o rozpočte pre službu na budúci rok. SIS má podľa Soboňu na spravodajskú činnosť v rozpočte vymedzených iba šesť percent výdavkov. "To je podobná situácia ako v nemocniciach, ktoré môžu fungovať len bez pacientov," vyhlásil Soboňa a dodal, že výbor navrhuje, aby sa suma pre SIS, ktorá je plánovaná na 1,05 mld Sk., podstatne navýšila.