ta Ľubice Otto Dovjak. Skupinka asi 20 Rómov prišla aj kvôli úžere o svoje domy a putovala rok po Slovensku a aj Čechách. Rómovia v Českej republike dokonca požiadali o azyl, ten im však české úrady zamietli. V súčasnosti sú Rómovia provizórne ubytovaní v Dobšinej a v Rožňave, kde majú rodiny. Približne o rok by sa mali Rómovia sťahovať do nových sociálnych bytov. Dovtedy budú žiť v šiestich tzv. unimobunkách spolu za 600 tisíc korún, ktoré im čoskoro postavia.
Byty stavia obec v rámci projektu výstavby sociálnych bytov a sú určené nielen Rómom, no i ďalším sociálne slabým obyvateľov Ľubice - starším občanom, invalidom i mladým rodinám. Jednoizbové byty by mali podľa starostu O. Dovjaka poskytnúť základný štandard - malú kuchyňu, kúpeľňu so sprchou a vykurovanie plynom. Celkové náklady na výstavbu bytov dosiahnu približne 10 až 12 miliónov korún. Polovicu sumy dostane obec z programu podpory výstavby obecných nájomných bytov ministerstva výstavy a polovicu zaplatí z vlastných zdrojov. Financie poskytne ministerstvo až zo svojho budúcoročného rozpočtu, keďže tento rok už na tento účel zdroje nemá. Dovjak upozornil, že situácia miestnych Rómov nie je zlá, majú vlastné domy s elektrinou, vodou aj káblovou televíziou. Miestne rómske obyvateľstvo, ktoré tvorí oficiálne 450 z celkových 8 171 obyvateľov je rozdelené na dve skupiny. Tie sa podľa Dovjaka však medzi sebou hádajú. Ak Rómovia nenájdu spoločnú reč, zasiahne do sporu obec, v krajnom prípade aj polícia.
Hovorca prezidenta Ján Füle tvrdí, že problém Rómov z Ľubice nevytvorí precedens. Dávno pred tým ako sem prišli, boli pripravené projekty na ich bývanie, uviedol. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová a minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky hľadajú podľa Füleho také cesty, aby občania nemuseli chodiť žiadať vládu alebo k prezidentovi o byty. Zopakovania situácie sa neobáva ani Orgovánová. "Oni nemajú kde byť," konštatovala splnomocnenkyňa. To, že prišli do Bratislavy žiadať o riešenie ich bytovej otázky, považuje za "zúfalstvo." Úžera podľa Orgovánovej nie je podstatou problému ľubických Rómov a v obci sa zatiaľ nevyšetruje. V prípade, že by ju však polícia začala riešiť, je Orgovánová ochotná pomôcť vyšetrovateľom.