„Mám na mysli všetkých tých vysokopostavených ľudí, ktorí sú v politike, v médiách, podnikateľskej sfére, tajnej službe, na prokuratúre, ktorí si myslia, že sú nad zákonom,“ povedal. Nevylúčil ani políciu. Spájajú ich dva záujmy: „Mať nelegálne výhody, nelegálne zisky a oslabovať Policajný zbor.“ Na tom, že tu mafia je, „nie je nič zvláštne“, lebo je to v každej krajine, na Slovensku je vraj len viac prepojená s oficiálnymi štruktúrami štátu. Mafiu minister pozná, aj mená, ale nemôže ich priamo povedať. „Niekde ešte prebiehajú konania.“
Namiesto mien vymenoval fakty, ktoré s činnosťou mafie súvisia. Išlo najmä o kauzy z minulých mesiacov.
Český sociológ Ivan Gabal hovorí, že mafia je silná v každej postkomunistickej krajine. „V Česku sme mali obdobie, keď boli silno prepojení politici, obchodníci a médiá. Skončili sme s desaťmiliardovou stratou v arbitráži a mnohomiliardovými stratami v privatizácii.“
Podľa Gabala hrá veľkú úlohu práve privatizácia, ale aj súdy, prokuratúra a vyšetrovatelia. „Sú politici, ktorým boli preukázané konflikty záujmov a aj tak boli znovu zvolení.“
Všetci vieme, o čom hovoril, povedal slovenský sociológ Michal Vašečka. „Hovoril o prepletení politiky s ekonomickým svetom.“
O organizovanom zločine sa minister niekoľkokrát rozprával s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom. „Má snahu, aby v tomto Slovensko dosahovalo úspechy,“ povedal Palko. A to aj napriek tomu, že premiér súhlasil s vymenovaním Petra Tótha za šéfa kontrarozviedky SIS, ktorého minister tiež spomenul vo svojich „faktoch“. „Premiér tiež nemusí všetko vedieť,“ povedal Palko.
O mafii prvýkrát minister hovoril v nedeľu v televízii Markíza. Táto televízia podľa neho „kope za mafiu“. Predseda ANO Pavol Rusko odpovedal, že mafia existuje iba „naprieč hlavou pána ministra“.
Palko je prekvapený silným ohlasom na svoje slová. „Veď sa to deje dlho. Možno je to tým, že to takto nikto nepomenoval,“ povedal.
S mafiou majú podľa Palka bojovať okrem polície aj prokuratúra, súdy a tajná služba. „Nie je to len moja práca.“ Kritizoval generálneho prokurátora Milana Hanzela za to, ako informoval o zamietnutí návrhu na podanie žiadosti, aby parlament zbavil Ruska imunity. „Vyšetrovateľa postavil mediálne do polohy úplne neschopného, čo je v rozpore so skutočnosťou. Nemyslím si, že takto má fungovať prokuratúra,“ povedal Palko.
Minister kritizoval aj tajnú službu, a hoci po odchode Vladimíra Mitra sa mu vraj pracuje lepšie, poburuje ho, že Peter Tóth je stále v SIS. „Ešte v lete mal rozhovor v SME, kde útočil na ministerstvo vnútra. Uvítal by som, keby došiel zo SIS jasný signál, že s tými ľuďmi, o ktorých sa v súvislosti s odpočúvaním hovorí, sa rozlúčila,“ povedal.
Palko vidí dve možnosti: „Buď zvíťazí štát v presadzovaní politiky rovnosti občana pred zákonom, alebo zvíťazia ľudia, ktorí sú nad zákonom. Na Slovensku vyhráva klamstvo, bezprávie a ľudia to volia v slobodných voľbách.“ Minister dodal: „Už dávno mi je zo Slovenska smutno. Mnohí si mysleli, že ide o Mečiara a HZDS, ale to sú naivné predstavy.“
Generálny prokurátor Milan Hanzel o Palkových výrokoch povedal: „Mám taký dojem, že sa vraciame do obdobia, keď základným princípom bolo - kto nie je s nami, je proti nám.“ O mafii Hanzel nič nevie a ani sa o to nebude zaujímať. Každý, kto má nejaké informácie, má podľa neho podať trestné oznámenie.
„Viem si predstaviť, že sú tu rôzne skupiny, ktoré podplatia aj nejakého novinára,“ povedal predseda SMK Béla Bugár. „Ja zatiaľ takéto dôkazy nemám.“ Pre Bugára je teraz dôležitejší rozpočet a reformy. O mafii sa podľa neho bude určite hovoriť aj na koaličnej rade.
Roman Vavrík z SDKÚ je podpredsedom branno-bezpečnostného výboru. Hovorí, že by mali konať orgány činné v trestnom konaní. „Je tu veľa záujmových skupín, ale na to fungujú príslušné orgány. Treba ich pomenovať, vyšetriť. Nie som si istý, že do štátnych orgánov prerastajú mafistické kruhy. Nevidel by som za každým úradom spojenie mafie alebo politikov.“

Beata
Balogová
