Bratislava 11. septembra (TASR) - Hnutie Greenpeace kritizuje rezort životného prostredia, že mešká s prípravou na ratifikáciu protokolu o biologickej bezpečnosti, tzv. cartagenského. Tento vykonávací protokol ku Konvencii o ochrane biodiverzity vstúpil dnes do platnosti. Slovensko však nie je medzi krajinami, ktoré ho odsúhlasili.
Greenpeace považuje protokol za veľmi významný z viacerých dôvodov. Podľa slov aktivistu Martina Hojsíka vytvára podmienky na to, aby jeho členské krajiny na základe princípu predbežnej opatrnosti pri pochybnostiach zakázali dovoz "živých" geneticky modifikovaných organizmov (GMO).
V rámci EÚ sa ukazuje, že si jednotlivé krajiny budú môcť ochrániť svoje poľnohospodárstvo pred prípadnými negatívnymi vplyvmi GMO. "Pestovanie GMO by malo veľmi negatívny dopad na slovenské poľnohospodárstvo a jeho konkurencieschopnosť," konštatoval Hojsík.
Ministerstvo životného prostredia sa bráni tým, že doposiaľ neboli vytvorené vhodné podmienky na ratifikáciu. Chýbal zákon o GMO, ktorý bol schválený vo februári minulého roku ako aj odbor, ktorého pracovníci by sa problematike systematicky venovali.
Materiál už v súčasnosti prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a je pripravený na rokovanie vlády. Faktom však je, že vláda ešte v roku 2001 prijala uznesenie, ktorým uložila ministerstvám, aby pripravili podmienky na ratifikáciu do konca roka 2002, čo sa nestalo.
Z ostatných krajín Vyšehradskej štvorky doteraz ratifikovala cartagenský protokol iba Česká republika.
ad som