Bratislava 14. septembra (TASR) - Dvaja lekári z Ústavu súdneho lekárstva v Martine - František Novomeský a František Štuler - pracovali tri mesiace na identifikácii pozostatkov rádovej sestry Zdenky Schelingovej, ktorú dnes blahorečil pápež Ján Pavol II.
Požiadala ich o to cirkev, pretože sestra Zdenka bola pochovaná v spoločnom hrobe, kde boli uložené pozostatky jedenástich rádových sestier Kongregácie svätého kríža. Lekári mali za úlohu vybrať pozostatky zo zeme, antropologicky a súdnolekársky ich roztriediť a určiť, ktoré pozostatky patria sestre Zdenke. "Bola to šialená robota," povedal pre TASR profesor Novomeský. V hrobe bolo totiž spolu 286 neidentifikovaných kostičiek a kostrových úlomkov. Problémom bolo aj to, že rakva sa rokmi rozpadla a kosti boli voľne v zemine. "Postupovali sme archeologickou metódou po vrstvách," dodal Novomeský, ktorý zastáva funkciu prednostu Ústavu súdneho lekárstva Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Lekársky tím mal k dispozícii zachované fotografie sestry Zdenky, poznal jej vek a výšku a mal aj zoznam osôb, ktoré boli pochované v spoločnom hrobe. Vyraďovacou metódou potom určovali, ktoré kosti by jej mohli patriť.
V hrobe sa zachovali zvyšky troch lebiek. Ani jedna nebola však kompletná. Experti preto uplatnili modernú metódu počítačovej superprojekcie, kedy počítačom porovnávali antropometrické parametre zachovaných zvyškov lebiek s fotografiou sestry Zdenky. "Tam sme nadobudli istotu, ktoré pozostatky patria jej," konštatoval Novomeský.
Z kostry Zdenky napokon získali nekompletnú lebku, časti dlhých kostí a zvyšky panvy. "Je absolútne jasné, že sú to jej ostatky," zdôraznil jeho kolega Štuler.
Obaja lekári sú veriaci katolíci a označili za česť, že pracovali na tejto expertíze a mohli vrátiť dôstojnosť človeku, ktorý trpel. Zúčastnili sa aj na svätej omši, počas ktorej pápež blahorečil sestru Zdenku spolu s biskupom Vasiľom Hopkom.