Bratislava 12. septembra (TASR) - Slovensko nie je podľa vlády a parlamentu ohrozené po utorkových teroristických útokoch v USA. Zatiaľ však nie sú dostupné informácie o tom, či pri tragických udalostiach v USA prišli o život slovenskí občania.
Spojeným štátom SR ponúka konkrétnu pomoc vo forme práce záchranárskych tímov či dodávok krvi. Zatiaľ sa čaká na vyjadrenie záujmu zo strany americkej administratívy.
Členovia Rady obrany štátu informovali vládu o preventívnych opatreniach, ktorých cieľom je minimalizovať potenciálne riziká. Monitorovanie územia SR a palestínskej komunity, ktorá žije na Slovensku, nepotvrdilo stav ohrozenia. Všetky objekty, kde hrozí potenciálne riziko, napríklad jadrové elektrárne, sú zabezpečené zvýšenou ochranou.
Výbor pre obranu a bezpečnosť NR SR súhlasil s preventívnymi opatreniami vlády na elimináciu možných ohrození hospodárskych a vojensko-strategických objektov na Slovensku. Navrhol Rade obrany štátu, aby vyhodnotila pripravenosť SR na hypotetické možné podobné útoky proti Slovensku.
Slovenské spravodajské služby monitorujú skupiny osôb, ktoré by mohli mať súvislosť s nebezpečenstvom medzinárodného terorizmu.
Armáda SR priebežne plní úlohy, ktoré jej stanovil predseda krízového štábu. Krízový štáb je zložený zo štyroch skupín - z plánovacej, operačnej, informačnej a tlačovej.
Mimoriadne bezpečnostné opatrenia prijali aj Vzdušné sily Armády SR. Opatrenia sa týkajú leteckých základní, protilietadlových raketových brigád a ostatných podriadených útvarov. Zatiaľ nejde o zvýšenú bojovú pohotovosť, ale o posilnenie stráženia vojenských objektov, predovšetkým letísk a muničných skladov.
Opatrenia na zvýšenie ochrany vojenských objektov a zabránenie straty zbraní a munície zaviedol aj veliteľ medzinárodného vojenského cvičenia Modrá línia. Zároveň nariadil zvýšenú ochranu železničných vagónov pri návrate slovenských a českých vojsk do mierových posádok.
Leteckú prevádzku na Letisku M. R. Štefánika Bratislava v súvislosti s teroristickým atentátom v USA neobmedzili. Zrušený môže byť pravidelný let Bratislava - Tel Aviv pre uzatvorenie vzdušného priestoru Izraela. Na letisku prijali sprísnený bezpečnostný režim vybavovania cestujúcich.
Zvýšenie colného dohľadu na všetkých cestných a železničných hraničných priechodoch, medzinárodných letiskách a v prístavoch nariadil generálny riaditeľ Colného riaditeľstva. Zvýšená ochrana je zameraná na rizikové osoby, krajiny a tovary, dovážané v cestovnom styku i v zásielkach.
SR deklarovala pripravenosť doviezť do USA krv a jej deriváty, ktoré je možné transportovať iba letecky. Minister zdravotníctva zatiaľ čaká na súhlas americkej strany s prevozom. Dovtedy prikázal zistiť množstvo zásob krvi na Slovensku. Občanov na darovanie krvi vyzve iba v prípade, že zásoby sú nedostatočné. Darovať krv sú pripravení aj ministri slovenskej vlády.
Na ministerstve zdravotníctva zároveň zasadal krízový štáb. Minister nariadil aktualizovať traumatologické plány zdravotníckych zariadení pre prípad mimoriadnych udalostí.
Minister vnútra uviedol do pohotovosti záchranársky modul pre zahraničie, ktorý má plniť úlohy súvisiace s vyhľadávaním živých a mŕtvych osôb pomocou špeciálne vycvičených psov. V prípade akceptovania ponuky americkým veľvyslanectvom je modul pripravený do šiestich hodín odletieť na určené miesto. Modul pozostáva z 22 špecialistov - záchranárov.
Krízový štáb ministerstva zahraničných vecí konštatoval, že SR a jej občanom nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Rokovanie Situačného centra prebehlo za účasti rezortov zahraničia, vnútra, obrany, hospodárstva a Slovenskej informačnej služby. MZV neodporúča slovenským občanom v najbližších dňoch, respektíve až do upokojenia situácie, cestovať do USA a Izraela.