károv vrátane príslušníkov špeciálnych jednotiek pod Packovým velením. "Najväčšie problémy boli všade a nikde," skonštatoval Packa a vysvetlil, že všetko bolo zabezpečené na maximum. Dodal: "Čo je väčšie riziko - dvojkilometrový akčný rádius prípadného strelca v Rožňave alebo niekoľko desiatok metrový rádius tisíc strelcov v Petržalke?"
"Moji ľudia spávali dve-tri hodiny denne a svoju prácu zvládli vynikajúco, za čo im ďakujem," povedal pred novinármi Packa a dodal, že on osobne sa podieľal na ochrane pápeža počas všetkých troch jeho návštev Slovenska. V roku 1990 vládla medzi ľuďmi eufória a terorizmus sa nás netýkal. O päť rokov sme to mali ťažšie, pretože sme mali nahlásené rôzne vyhrážky, ale akcia v uplynulých dňoch bola najťažšia. "Obávali sme sa samovražedných útočníkov, preto sme zorganizovali najväčšiu akciu za posledných osem rokov," konštatoval Packa a dodal, že nie je ani tak unavený ako spokojný. Svoju vďaku mu totiž vyjadrila aj vatikánska strana a dokonca sám pápež počas dnešnej petržalskej bohoslužby. "Vatikánci sami hovorili, že tu všetko na minúty klapalo, hoci vo vyspelejších krajinách sveta mali problémy".
Šéf ochrankárov musel počas uplynulých štyroch dní urobiť aj vážne rozhodnutia. Jedno z nich bol zákaz jazdy pápeža v papamobile v Rožňave, pretože by sa tento prerobený mercedes mohol na klzkom teréne prevrátiť. Hoci bol Packa pri Svätom Otcovi takmer po celý čas jeho návštevy, osobne s ním nehovoril. "Nebol som tam na komunikáciu, ale na robotu," vyhlásil šéf ochrankárov krátko po tom, ako sa mu za jeho prácu poďakoval policajný prezident Anton Kulich.
Pred pápežovou návštevou dostala polícia tri anonymné listy, v ktorých sa vyhrážali vraždou Jána Pavla II. "Anonymy sme brali vážne, vyšetrovanie stále prebieha a dúfam, že páchateľov nájdeme," vyhlásil Packa, ale odmietol zverejniť obsah anonymných listov. Dodal však, že počas omší preverovali niekoľko ľudí, kontrolovali im kufre a príručné tašky. Prípadní atentátnici sa totiž podľa šéfa ochrankárov dajú ľahko spoznať. "Z davu sa dá ľahko čítať, keď ľudia prídu na pápeža, buď sa tvária nadšene, lebo ho milujú alebo skormútene, lebo ho nemajú radi. Človek, ktorý chce niečo spraviť sa netvári ani tak ani tak a vyčnieva z davu. Správa sa atypicky a svieti mi tam," vysvetlil Packa a dodal, že takéhoto človeka ochrankári z davu vytiahnu a ak nie je atentátnik, ospravedlnia sa mu. Takýchto prípadov však v uplynulých dňoch bolo minimálne.
Aby mohli ochrankári efektívnejšie robiť svoju prácu, zišlo by sa im zariadenie na zisťovanie ostreľovačov. Francúzi ho bežne používajú, vyhlásil Packa a dodal, že takéto zariadenie je síce veľmi drahé, ale za jeden rok by samo na seba zarobilo. Už sa o jeho kúpe rozprával s ministrom vnútra Vladimírom Palkom a ten mu podľa jeho slov sľúbil, že urobí všetko pre to, aby toto zariadenie ochrankári dostali. "Keby sme mali k dispozícii všetko, čo potrebujeme, boli by sme technicky dvojnásobne lepšie vybavení, povedal Packa. Slovenskí ochrankári podľa neho majú vybavenie na špičkovej európskej úrovni.
kn;xd sy ve;zd