Bratislava 15. septembra (TASR) - Takmer 500 rehoľníčok z Kongregácie Milosrdných sestier Svätého kríža sa dnes bolo v Podunajských Biskupiciach pomodliť pri hrobe svojej spolusestry Zdenky Schelingovej, ktorú v nedeľu pápež Jána Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú.
Jej pozostatky sú umiestnené na tamojšom cintoríne v spoločnom hrobe s ďalšími desiatimi rehoľníčkami tejto kongregácie. K miestu posledného odpočinku odvážnej mladej ženy, ktorá sa stala obeťou komunistického prenasledovania ako 35-ročná sa prišli pokloniť sestry z 13 krajín - z Indie, Taiwanu, Ugandy, USA, Nemecka, Švajčiarska, Rakúska a ďalších štátov, kde kongregácia pôsobí.
Mnohé z nich neskrývali slzy dojatia, a to ani počas svätej omše, ktorá bola poďakovaním a blahorečenie. "Zdenka je nám veľmi blízka aj vekom a postojmi. To, čo urobila, bolo tak hlboko ľudské, že to ocení každý človek. Ja sama neviem, či by som to dokázala, ale určite chcem žiť a konať, aby tak bolo," vyjadrila svoje pocity mladá, 25-ročná sestra Stela. Jej spoločníčka, sestra Agneška, vyzdvihla najmä vnútorný postoj, jednoduchosť, a pokoru Zdenky Schelingovej. "Napriek ťažkej situácii vždy vedela ľudí povzbudiť úsmevom, a to bolo úžasné," konštatovala Agneška.
Ich staršia spolusestra, 82-ročná Elena priblížila, že Zdenka sa nedočkala pokoja ani po svojej smrti. Po tom, čo umrela na následky ťažkého mučenia vo väzení, ju v roku 1955 pochovali na cintoríne v Trnave. O 24 rokov neskôr však vtedajšie vedenie mesta rozhodlo, že z cintorína musia byť vybraté všetky pozostatky pochovaných ľudí, ktorí mali niečo spoločné s cirkvou. Dotklo sa to aj Kongregácie Milosrdných sestier Svätého kríža, pretože tam dovtedy v pokoji odpočívalo 11 ich sestier, medzi nimi aj Zdenka.
"Vlastnoručne sme teda vykopali ich hroby, pričom musím povedať, že práve pozostatky Zdenky boli najviac zachované. Dokonca mala ešte aj vlasy. Zvyšky tiel týchto rehoľníčok sme potom uložili do spoločnej truhly," spomína sestra Elena. Následne ju previezli na cintorín do Podunajských Biskupíc, kde boli pochovávané sestry Svätého Kríža, ktoré podľahli tuberkulóze, pretože pracovali v tamojšej nemocnici na liečenie tejto zákernej choroby. Jedenásť rehoľníčok má teda spoločný hrob. Niekoľko pozostatkov už blahorečenej Zdenky je po vykonaní exhumácie v roku 2002 uložených aj v biskupickom kostole Svätého Kríža.
Upozornenie: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe aj fotomateriál.