Bratislava 12. septembra (TASR) - Zákonodarný zbor dnes hlasovaním rozhodol, že prvú právnu normu zo série zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy posunie do druhého čítania. Ide o kompetenčný zákon, ktorým sa niektoré práva štátu presunú na obce a vyššie samosprávne územné celky. Prezentovalo sa 90 poslancov, za hlasovalo 79, proti boli dvaja, hlasovania sa zdržalo 8 poslancov a jeden nehlasoval.
Nezávislý poslanec Peter Tatár dnes v parlamente tvrdil, že nebol predloženými návrhmi zákonov splnený základný cieľ reformy verejnej správy, za ktorý považuje rozdelenie verejnej moci. Namiesto tohto konečného cieľa dochádza podľa neho k nedokonalému presunu kompetencií, ktoré nie sú zatiaľ navyše kryté dostatočnými financiami. Obvinil SDĽ, že nemá záujem na prenose právomocí na samosprávy, pričom SDKÚ sa tomuto trendu prispôsobila.
Na niektoré kontradikcie predloženej právnej úpravy sa sústredila poslankyňa Oľga Keltošová (HZDS). Týka sa to napríklad detských domovov i sociálnych zariadení pre dôchodcov. Spomenula, že 48 objektov, v ktorých sú umiestnené zariadenia sociálnej starostlivosti, podlieha reštitučnému režimu a 19 z nich vlastnia cirkvi a 29 súkromné osoby. Za ich nájom platil doteraz štát ročne 6 miliónov korún, preto si položila rečnícku otázku, či na ne bude mať samospráva finančné zdroje.
Oblasti zdravotníctva sa venovala Marta Aibeková (HZDS), ktorá vyzvala ministra Romana Kováča, aby aspoň gestorskému výboru predložil zoznam zariadení podliehajúcich majetkovému transferu na obce a vyššie územné celky. Nesúhlasí, aby sa štát zbavil starostlivosti o prírodné liečivé kúpele a na druhej strane žiada možnosť riadiť agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti obcami, a nie štátnymi zdravotníckymi zariadeniami.