SME

Koaliční partneri vyčkávajú

BRATISLAVA – V spore o riaditeľa Národného bezpečnostného úradu má premiér Dzurinda zatiaľ jasnú podporu iba v jednom z troch koaličných partnerov – v ANO. Členovia vlády z ďalších dvoch koaličných strán – SMK a KDH – síce za odvolanie Mojžiša nehl

BRATISLAVA – V spore o riaditeľa Národného bezpečnostného úradu má premiér Dzurinda zatiaľ jasnú podporu iba v jednom z troch koaličných partnerov – v ANO. Členovia vlády z ďalších dvoch koaličných strán – SMK a KDH – síce za odvolanie Mojžiša nehlasovali, ale vyhýbajú sa aj jasným vyjadreniam, čo si o kauze vlastne myslia a nepátrajú ani po dôvodoch a dôkazoch premiérových obvinení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Načo som sa mal ja ozývať? Že premiér vypovedal a pomenoval nejakých ľudí? Ja neviem o ničom. Dostali sme informácie bez mien, bez všetkého,“ tvrdí Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda KDH Pavol Minárik povedal, že KDH mlčalo, lebo Dzurinda o skupinke na koaličnej rade nepovedal nič konkrétne. „Preto sme nechali konať tie orgány, ktoré konať majú.“

Politológ Miroslav Kusý o momentálnom správaní sa koaličných partnerov hovorí: „Naša politická scéna je partajne rozdelená. Oni si môžu povedať, že iná strana si rieši svoje veci, preto nebudú do problémov vstupovať, aby sa im to nabudúce nevypomstilo. Možno si hovoria – nech si dzurindovci problémy vyriešia a my počkáme, čo z toho vyjde a prípadne sa na výsledkoch priživíme.“

Ani dôvera medzi politickými stranami nie je v tejto chvíli veľká. „Zdá sa, že je to skôr o záujmoch strán. Možno u niektorých politických strán aj o vízii, ale tá sa začína vytrácať. Bojím sa, že v tejto podobe to môže vydržať do konca volebného obdobia, čo je strašné hazardovanie. Ľudia stratia dôveru v samotný princíp demokratického režimu, pretože sa zmení na partokraciu, kde si niekoľko politických strán rozparceluje krajinu,“ hovorí Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomína skúsenosť zo susedného Rakúska, kde 40 rokov vládli dve strany a úplne si rozdelili krajinu podľa straníckej príslušnosti. To viedlo napokon k veľkému volebnému úspechu populistu Jorga Haidera. „Únava spoločnosti z toho, že politické strany si rozdeľujú krajinu, môže viesť k úspechu strán protestného typu, ktoré môžu poškodiť krajinu,“ povedal.

Niektorí politickí analytici naznačili, že premiér Dzurinda neúnosne posilňuje svoje pozície a vidia istú podobnosť s Mečiarovou vládou pred rokom 1998. Vtedy HZDS vo vláde dominovalo, menšie koaličné strany ZRS so SNS sa zdali byť mlčiacimi príveskami, ktoré mali za odmenu pridelené funkcie v štáte pre svojich ľudí a podieľali sa na privatizácii.

Bugár zdôrazňuje, že veci nie sú také jednoduché a že jeho strana aj on sám nesú veľkú zodpovednosť. „Niektorí hovoria, že SMK by malo povedať – v takejto vláde neostaneme. No dobre, ale čo potom? Ale je pravda, že sa trochu bojím metód, ktoré sa použili v prípade skupinky aj Mojžiša. My sme taká istá súčasť vládnej koalície ako ďalší partneri, ale neznamená to, že máme niesť zodpovednosť a pritom nevieme ani základné informácie.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Pavla Minárika „KDH nikdy nebolo v situácii, že by bolo vo vleku“. Keď bolo treba, „povedali sme vážne slovo, napríklad čo sa týka Mojžiša“. Minárik je presvedčený, že jeho strana sa správa štandardne.

Bugár argumentuje aj tým, že to bol práve on, kto sa postavil proti prípadnej nominácii Martina Pada na miesto šéfa NBÚ. „Dokonca som odmietol premiérov pokus, že medzi štyrmi očami navrhoval – dajte tam hocikoho, len aby ste hlasovali za (odvolanie Mojžiša – pozn. red.). Povedal som, že ak máme rokovať o tom kto, tak to nebude Pado a budeme rokovať na koaličnej úrovni, nie medzi štyrmi očami,“ povedal Bugár.

Vašečka považuje za nebezpečné, aby si vládne strany vypĺňali svoju agendu bez toho, „aby vnímali, že krajinu môžu niektoré kroky poškodiť“. V konečnom dôsledku to podľa neho môže poškodiť aj ich pozíciu vo vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Kusý: Premiér Dzurinda sa cíti príliš silný

Vo vládnej koalícii sú zlé vzťahy. Keď politik jednej strany vyrobí problém, politici ostatných strán mlčia. Tak to bolo aj pri kauze skupinka, ktorú na verejnosť vyniesol premiér Mikuláš Dzurinda. Najmä KDH a SMK skoro mesiac mlčali, ku kauze sa nevyjadrovali. O situácii vo vládnej koalícii hovorí politológ MIROSLAV KUSÝ.

Mali sa SMK a KDH verejne vyjadrovať ku kauzám skupinka, k odvolávaniu Jána Mojžiša či Ivana Šimka?

„Samozrejme, veď to je vládna koalícia. Napríklad odvolanie ministra obrany nemožno riešiť ako svojvoľný akt, hoci ho chce odvolať premiér. Ide o záležitosť pre celú vládu, Dzurinda nemôže vládnu koalíciu postaviť pred hotovú vec. Nie je predsa cisár pán, ale predseda vlády. Ostatní koaliční partneri by k tomu mali zaujať stanovisko.“

SkryťVypnúť reklamu

Je možné, že SMK a KDH nechávajú zámerne Dzurindu variť sa vo vlastnej šťave?

„Áno, ani podporiť Dzurindu, ani sa postaviť proti. Ale tak doteraz bežne postupovali, veď to bol aj dôvod, prečo Dzurinda pred časom zakladal vlastnú stranu.“

Čo to znamená pre krajinu, keď vládne strany myslia len na svoje záujmy?

„Pán Dzurinda sa cíti príliš silný. Myslí si, že keď má úspechy v zahraničí, už má Slovensko všetko vo vrecku – prijatie do únie, do NATO, tak môže robiť psie kusy. Lenže ja si myslím, že to, čo sa u nás deje, je pre zahraničie veľká studená sprcha.“

Bude Dzurinda pokračovať a ostatní mlčať?

„Uvidíme, dúfam, že varovania, ktoré dostal cez víkend budú dostatočné a spamätá sa, lebo sa ženie do vlastnej záhuby.“ (rf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 046
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 649
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 921
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 712
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 780
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 161
  8. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce: ONLINE prenos z odvety zápasu baráže o Niké ligu.

Sledujte s nami ONLINE prenos z odvetného zápasu baráže o Niké ligu: AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce.


Lando Norris.

Druhé miesto zajazdil domáci Charles Leclerc.


a 1 ďalší
Dánsky cyklista Kasper Asgreen víťazí v 14. etape Giro d´Italia.

Jazdec tímu Education–EasyPost dosiahol premiérový triumf na Gire.


TASR
Stanislav Lobotka oslavuje zisk titulu s Neapolom

Slovák dostal vysokú známku.


SkryťZatvoriť reklamu