Bratislava 17. septembra (TASR) - Ak má riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Ján Mojžiš pocit, že došlo k porušeniu zákona alebo že SIS o ňom neoprávnene poskytla informácie predsedovi vlády, mal by sa podľa hovorcu tajnej služby Vladimíra Šimka obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.
Informáciu, podľa ktorej sa mal premiér Mikuláš Dzurinda oboznámiť s podkladmi SIS potrebnými na vypracovanie Mojžišovej bezpečnostnej previerky, však hovorca tajnej služby nekomentoval. "Ku konkrétnym osobám sa nevyjadrujeme," povedal pre TASR hovorca SIS. "Podľa môjho presvedčenia však nekoná v rozpore so zákonom," dodal.
Vysvetlil, že tajná služba má podľa zákona o SIS povinnosť poskytnúť informácie, o ktoré požiada premiér, prezident alebo predseda parlamentu. Robí tak napríklad prezident, ktorý sa netají tým, že pred menovaním člena vlády osloví SIS, Policajný zbor alebo Ministerstvo obrany SR, ktoré má dve spravodajské zložky, aby zistil, či o konkrétnej osobe neexistujú nejaké negatívne poznatky, konštatoval Šimko. Ani traja najvyšší ústavní činitelia však nemôžu žiadať materiál potrebný na vystavenie bezpečnostnej previerky, alebo informácie spadajúce pod ochranu osobnosti, pretože by tak porušili zákon.
Riaditeľ kancelárie NBÚ Juraj Puchý dnes potvrdil, že sa premiér so spomínaným spisom oboznámil. Údaje, ktoré SIS získa o preverovanej osobe, sú pritom utajovanými skutočnosťami a podľa zákona môžu byť poskytnuté iba na účel bezpečnostnej previerky alebo orgánom činným v trestnom konaní. Má sa tak zabrániť zneužitiu citlivých informácií zo súkromia preverovanej osoby. Šéf NBÚ má bezpečnostnú previerku už tri mesiace.