Košice 17. septembra (TASR) - Žalobu na štát a orgány štátneho dozoru nad finančným trhom podal v utorok na Krajský súd v Košiciach jeden z približne 53 000 klientov poškodených krachom nebankovej inštitúcie Horizont Slovakia Bartolomej Belík.
Navrhovateľ, ako uviedol dnes pre TASR, žiada vyňať z konkurzu majetok emitenta v cenných papieroch. Škodu, spôsobenú podľa jeho názoru štátnymi orgánmi porušením a nerešpektovaním zákona č. 600/1992 o cenných papieroch, má podľa žaloby vo výške 90 percent z hodnoty zmenky a úrokov uhradiť štát. Belík argumentuje tým, že odňatie povolenia Horizontu Slovakia na obchodovanie s cennými papiermi k 21. decembru 2001 sa udialo pred vyhlásením konkurzu (máj 2002 pozn. TASR). Z toho podľa Belíka vyplýva, že vyrovnanie pohľadávok veriteľov s verejne obchodovateľnými cennými papiermi sa malo uskutočniť pred odovzdaním licencie obchodníka s cennými papiermi audítorskou účtovnou uzávierkou a v plnej hodnote zmenky. Audít mal urobiť orgán určený MF SR alebo samotné ministerstvo. "Majetok emitenta v cenných papieroch netvorí konkurznú podstatu a nepodlieha konkurzu, lebo mal byť podľa zákona vyrovaný pred odobratím povolenia na obchodovanie s cennými papiermi" - dodal Belík.
Zodpovednými za kauzu sú podľa navrhovateľa okrem MF SR aj Úrad pre finančný trh, Stredisko cenných papierov a Finančná polícia SR. MF SR vydalo Horizontu Slovakia povolenie obchodovať s cennými papiermi 9. novembra 1998.
MF SR, ako uviedol pre TASR jeho hovorca a poradca ministra Peter Papánek, zatiaľ nemá o žalobe informácie, "preto nie je možné sa k nej konkrétne vyjadriť". Vo všeobecnosti podľa Papánka je nutné si uvedomiť, že nelicencované subjekty, ktoré prijímajú peňažné prostriedky od verejnosti a investovali ich do rôznych oblastí klasického podnikania, nepôsobili v oblasti finančného trhu. Pôsobili ako štandardné obchodné spoločnosti zriadené podľa Obchodného zákonníka. Na finančnom trhu, informoval Papánek, môžu podľa platného právneho poriadku SR pôsobiť iba subjekty, ktoré získajú na podnikanie v oblasti finančných služieb povolenie Úradu pre finančný trh alebo Národnej banky Slovenska. Konkrétne na finančnom trhu SR pôsobia banky, obchodníci s cennými papiermi, poisťovne a správcovské spoločnosti. "Spoločnosti, ktoré od občanov vyberali peniaze, ako Horizont Slovakia, BMG Invest, AGW či Drukos takéto povolenie nemali" uzavrel hovorca.
se som