Jeho návrh počíta s pokutami, v prípade obzvlášť hrubého porušenia zákona dokonca so stratou verejnej funkcie.
Ako potvrdil prieskum verejnej mienky, občania si myslia, že nový zákon by mohol vniesť do konania štátnych zamestnancov, politikov a volených predstaviteľov samospráv viac transparentnosti a tým obmedziť aj korupciu.
V júli však musel predseda parlamentu Pavol Hrušovský rokovanie o tomto zákone pre malú podporu odsunúť a na program sa má dostať na budúci týždeň.
Nový zákon má byť aj na poslancov Národnej rady podstatne prísnejší ako súčasný. Na jeho prijatie treba 90 hlasov a bez podpory opozície neprejde. Poslanci zo všetkých klubov mali dva mesiace na to, aby sa dohodli na prijateľnej verzii.
„Po istých drobných úpravách sme zákon všetci schopní podporiť,“ tvrdí Ladislav Polka z Tkáčovej ĽÚ. Pavol Abrhan z KDH je opatrnejší: „Nemôže povedať, že by bola dohoda“, ale dohodli sa vraj aspoň na tom, že návrh zákona prejde v prvom čítaní tak, ako ho predložil minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Na posun zákona do druhého čítania stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. „Potom bude čas zase do októbra hľadať určité riešenia a dohody. Tým sa získa čas,“ hovorí Abrhan. Ak sa dohodu nájsť nepodarí, sporné ustanovenia sa podľa neho otvoria v druhom čítaní.
To sa návrhu zákona môže stať osudným. Na schválenie každého pozmeňovacieho návrhu totiž treba najmenej 90 hlasov. Ak chce vládna koalícia zákon o konflikte záujmov presadiť, tak bude musieť odobriť aj niektoré opozičné návrhy.
„V druhom čítaní pravdepodobne odsúhlasíme kompromisy, lebo na to potrebujeme 90 hlasov,“ pripúšťa László Köteles (SMK). Podporia však vraj len rozumné kompromisy.
Napríklad ĽÚ mieni navrhnúť, aby zákon mal dosah aj na riaditeľov štátnych podnikov a riaditeľov verejnoprávnych inštitúcií.
Sporné okruhy návrhu zákona o konflikte záujmov
* volení funkcionári samosprávy obcí a vyšších územných celkov,
* tzv. postzamestnanecké obmedzenia. Verejný funkcionár, ktorý za ostatné dva roky hlasoval napríklad za poskytnutie štátnej pomoci, sa vo firme, ktorá ju dostala, rok od odchodu z funkcie nebude môcť zamestnať,
* povinnosť blízkych verejného funkcionára, ktorí s ním žijú v spoločnej domácnosti, podávať majetkové priznanie.
JOZEF ČAVOJEC