BRATISLAVA – Národný bezpečnostný úrad oznámil, že sa premiér Mikuláš Dzurinda dostal k bezpečnostnej previerke šéfa úradu Jána Mojžiša. Predstavitelia NBÚ tvrdia, že mu ju mohla poskytnúť jedine SIS.
„Je to veľmi špekulatívna otázka, na to sa odpovedať nedá,“ odpovedal hovorca SIS Vladimír Šimko na otázku, či sa premiér mohol dostať k údajom z Mojžišovej previerky. Tú, rovnako ako všetky ostatné, vypracovala SIS.
„Zákon hovorí o tom, že takéto materiály môžu byť poskytnuté iba NBÚ, prípadne súdu, ak by sa preverovaná osoba domáhala zmeny rozhodnutia a podobne,“ hovorí Šimko. Ak mal premiér skutočne prístup k previerke, bolo by to protizákonné. „V prípade, že takéto informácie uniknú, musia sa tým zaoberať orgány činné v trestnom konaní,“ tvrdí riaditeľ kancelárie NBÚ Juraj Puchý.
Ani jeden z oslovených koaličných politikov nepotvrdil, že Dzurinda argumentoval pri snahe o odvolanie Mojžiša jeho bezpečnostnou previerkou. „Sú informácie, ktoré boli povedané na uzavretom rokovaní a sú aj tajného charakteru, radšej na túto otázku nebudem odpovedať,“ povedal predseda SMK Béla Bugár.
Možnosť, že sa tak stalo, jednoznačne odmietol predseda ANO Pavol Rusko: „Nie, predo mnou nikdy nič také neurobil. Ani v súkromí mi o bezpečnostnej previerke Mojžiša nehovoril ani slovo.“ Cez svojho hovorcu sa k nemu pridal aj šéf KDH Pavol Hrušovský. „Pri rozhovoroch s predsedom parlamentu nikdy previerku pána Mojžiša nepoužil,“ vyhlásil Michal Dyttert.
Predseda výboru pre kontrolu tajnej služby Viliam Soboňa z HZDS sa chystá túto otázku na rokovaní výboru otvoriť. Na základe doterajších informácií je presvedčený, že bol porušený zákon. „Bola by to veľmi vážna vec, ktorou by sa musela zaoberať aj Generálna prokuratúra,“ myslí si. Tá však začne konať až po prípadnom trestnom oznámení z NBÚ. Pre agentúru SITA to potvrdil generálny prokurátor Milan Hanzel.
„Ak sa ukáže, že ktorákoľvek zložka SIS koná nad rámec zákona, tak v tom prípade sme za to, aby sa tvrdo postupovalo a vyvodili sa vážne dôsledky, aj čo sa týka personálnych zmien,“ pripúšťa Soboňa možnú snahu o vyvodenie zodpovednosti voči vedeniu tajnej služby. Ak by sa preukázalo, že spisy z bezpečnostných previerok sa dostali do nesprávnych rúk, obáva sa, že by mohli byť použité na vydieranie a zmenu postojov preverovaných. „Ľudia budú manipulovaní a zastrašovaní,“ povedal.
Bezpečnostnú previerku si dobrovoľne dalo vypracovať už viacero koaličných aj opozičných politikov.

Beata
Balogová
