Osobitosťou tohtoročného sviatku budú sväté omše za obete tragédie v Spojených štátoch amerických, ktoré sa v tento deň budú slúžiť vo všetkých farnostiach Slovenska.
Po sviatku Narodenia Panny Márie 8. septembra, spomienke mena Matky Božej - Márie 12. septembra je 15. september už tretí mariánsky sviatok v tomto mesiaci. Od roku 1994 je tento sviatok aj dňom pracovného pokoja. Veriaci si spolu s biskupmi a kňazmi pripomenú sedem bolestí Matky Božej, a to - Simeonovo proroctvo, ktorý predpovedal osud jej syna, útek Svätej rodiny do Egypta pred kráľom Herodesom, stratenie dvanásťročného Ježiša v chráme, stretnutie matky s doráňaným synom na krížovej ceste, ukrižovanie Ježiša Krista, prebodnutie boku Ježiša kopijou a jeho pochovanie. Neodmysliteľnou súčasťou tohto sviatku bude aj tentokrát celonárodná púť v Šaštíne a početné sväté omše v tamojšej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie.
Úcta k Sedembolestnej Matke Božej má na Slovensku i vo svete dávnu tradíciu. Už v roku 1223 vznikla v talianskej Florencii spoločnosť mužov - služobníkov Sedembolestnej Panny Márie, ktorá sa postupne rozšírila po Európe. Na Slovensku ľudia oddávna vyjadrovali úctu Sedembolestnej Panne Márii a utiekali sa k nej v ťažkých časoch. Dokumentujú to mariánske piesne a modlitby, početné pútnické miesta, sochy, oltáre, kaplnky a kostoly zasvätené Matke Božej. V roku 1927 pápež Pius XI. vyhovel žiadostiam predstaviteľov katolíckej cirkvi na Slovensku a pri príležitosti dvojstého výročia ustanovenia tohto sviatku vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska.
Dejiny Šaštína ako pútnického miesta siahajú do 16. storočia. Výstavba tamojšieho pútnického chrámu a kláštora sa začala v roku 1733 a 15. augusta 1764 novovybudovaný chrám posvätili.
V roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil šaštínsky chrám za tzv. menšiu baziliku - Basilicu Minor a stal sa tak prvou bazilikou na Slovensku.