ochranu dobrého mena SRo a požiada o zmenu znenia protokolu NKÚ. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede ústredný riaditeľ SRo Jaroslav Rezník. NKÚ podľa neho skontroloval takmer dve miliardy korún, s ktorými rozhlas hospodáril v rokoch 2001 a 2002. "Podpredseda NKÚ Igor Malý skonštatoval, že kontrola našla iba nedostatky formálneho charakteru a pochválil prácu manažmentu. Ako jediný prípad nepodložene vyúčtovaných peňazí sa ukázalo 140 korún za cestovné náhrady, ale aj to je už vybavené," dodal Rezník.
Rezník preto označil za nepochopiteľné vyhlásenie riaditeľa NKÚ Jozefa Stahla, ktorý v tlači uviedol, že rozhlasu za neefektívne hospodárenie hrozí pokuta 800 000 korún. "V protokole NKÚ o vykonanej kontrole v SRo sa nič také neuvádza. O akejsi hroziacej pokute som sa dozvedel z médií," uviedol Rezník. Na novinársku otázku, či podľa neho ide o kampaň s cieľom odvolania súčasného vedenia SRo z politických dôvodov, Rezník pripustil, že na to sú isté indície. Šéf rozhlasu v tejto súvislosti reagoval aj na kritické vyhlásenia poslanca SDKÚ Tomáša Galbavého, ktorý je zároveň členom mediálneho výboru parlamentu. Podľa Rezníka, "poslanec Galbavý dlhodobo, veľmi agresívne a nepodložene vystupuje proti SRo".
NKÚ medzi hlavné výhrady zaradil aj fakt, že SRo v roku 2001 prekročil rozpočet nákladov o 3,9 mil. Sk. Podľa ekonomickej riaditeľky SRo Hildy Gajdošovej to spôsobili náklady na nevyčerpané dovolenky, ktoré sa ku koncu roka ešte nemohli započítať. Ďalšou vážnejšou výhradou NKÚ bolo, že rozhlas prenajímal nebytové priestory za cenu nižšiu než je obvyklá v centre hlavného mesta. Podľa Gajdošovej, išlo však o staré priestory na Benediktiho ulici, ktoré zodpovedajú štandardom 80. rokov 20. storočia, kde sú opadané kachličky, staré okná, bez parkovacích miest a telefónnych liniek. NKÚ navyše ceny prenájmu porovnal s cenníkom, ktorý ako interný materiál používa bratislavský magistrát. "Ten pritom nie je všeobecne záväzným predpisom a ceny v ňom sú odvodené od priestorov, ktoré prenajíma magistrát v priamom centre mesta. Pôvodne sme tam chceli dať vyššie nájmy, ale nájomcovia nám postupne poodchádzali," uviedla Gajdošová.
NKÚ mal výhradu aj v prípade, keď rozhlas podľa výsledkov kontroly nedodržal predpísaný postup pri likvidácii škodových udalostí. Referentské vozidlo pridelené riaditeľke ekonomiky SRo sa totiž 10. septembra 2002 stalo nepojazdným, pričom bola nevyhnutná oprava auta v servise. Ten za opravu fakturoval vyše 90 000 korún, ktoré rozhlas o dva týždne neskôr servisu uhradil. Úhrada servisu však nebola prerokovaná v škodovej komisii SRo, čím podľa NKÚ nebol dodržaný predpísaný postup. Podľa Gajdošovej, auto malo na ceste poruchu, keď praskla hlava motora. V servise uznali, že ide o výrobnú chybu na motore, ktorá vznikla v dôsledku nekvalitného materiálu. Sumu, ktorú SRo zaplatil servisu, rozhlasu následne uhradila poisťovňa. Od riaditeľky sa nevyžadovala spoluúčasť, pretože škoda vznikla evidentne bez cudzieho pričinenia.