Bratislava 18. septembra (TASR) - Posledné kroky premiéra Mikuláša Dzurindu vážne vyvolávajú atmosféru napätia nielen vo vnútri vládnej koalície, ale aj v celej spoločnosti. Povedal to dnes predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský, podľa ktorého je situácia znepokojujúca.
"Mikuláš Dzurinda na základe rôznych spravodajských informácií, ktoré nemajú silnú, ba majú naopak nízku výpovednú hodnotu sa rozhodol robiť vážne personálne zmeny vo významných ústavných, ale aj iných funkciách štátu, ktoré znepokojujú nielen domácu politickú scénu, ale aj zahraničie," vyhlásil Hrušovský. Tento štýl podľa Hrušovského navodzuje podozrenie, že Dzurinda sa snaží koncentrovať väčšiu moc do rúk SDKÚ. Kresťanskí demokrati takýto štýl odmietajú a budú odmietať.
V súvislosti so snahami o odvolanie šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Jána Mojžiša Hrušovský uviedol, že strata dôvery jedného člena vlády ešte nemusí znamenať stratu dôvery ostatných členov. Ak KDH dostane presvedčivé dôkazy o tom, že Mojžiš zneužíval svoju funkciu, bude konať. Nie je podľa neho dobré, ak si na Slovensku zvykneme, že ktorýkoľvek ústavný činiteľ svoju zverenú ústavnú právomoc využíva na riešenie vnútrostraníckych problémov. Hrušovský to považuje za nebezpečný trend. "To je neprípustné v demokratických spoločnostiach, ohrozujúce stabilitu vlády, ale aj stabilitu tohto štátu," doplnil. Diskutovať o Mojžišovom nástupcovi teraz nepovažuje za vhodné.
Hrušovský pripomenul, že už mesiace sa na Slovensku diskutuje o "nejakej skupinke", s ktorou má premiér Mikuláš Dzurinda vážne problémy. "Považujem to za choré a za úpadok súdnosti celej spoločnosti," vyhlásil a doplnil, že vládna koalícia by sa mala zaoberať inými vážnejšími problémami.
"V poslednom čase sme svedkami toho, že vládna koalícia stratila väčšinu, a to treba otvorene priznať, respektíve v krátkom čase na základe politických rozhodnutí vládna koalícia väčšinu stratí," vyhlásil Hrušovský. Preto by sa mal premiér podľa neho viac venovať koordinácii plnenia programového vyhlásenia vlády. Pripomenul, že v poslednom čase jedna z vládnych strán odmieta podporiť na schôdzi Národnej rady SR vládne návrhy zákonov. "Žiadam pána premiéra, aby venoval ďaleko väčšiu pozornosť strategickým záujmom štátu ako vytváraniu istého napätia a nedorozumenia medzi nami," doplnil šéf KDH.