Banská Bystrica 19. septembra (TASR) - Slovensko v zahraničnej politike dosiahlo za posledných desať rokov hlavné priority, ktoré si vytýčilo. Je to predovšetkým príprava pre vstup do Európskej únie (EÚ) a do NATO, ktorých by sa onedlho malo stať členom.
Konštatoval to na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (RC SFPA) Alexander Duleba.
Dlhodobé plánovanie zahraničnej politiky SR, zdôraznil Duleba, je však nedostatočné, lebo životnosť politických elít, ktoré sa dostanú k moci a ktoré by ju mali dlhodobo plánovať, bola obyčajne len štyri roky. Po skúsenostiach svojich predchodcov ju preto plánujú len na toto časové obdobie. Duleba dodal, že skúseností potvrdzujú, že zahraničná politika nemôže byť dlhodobo úspešná bez dlhodobého plánovania.
Podľa predstaviteľov RC SFPA chýba Slovensku infraštruktúra zahraničnej politiky. Rovnako tak i organizácie, ktoré by poznatky z tejto oblasti tlmočili nielen verejnosti, ale najmä predstaviteľom štátu a príslušným ministerstvám. Situácia sa zlepšila len niečo viac ako pred rokom, keď voči prijímaniu takýchto názorov sa stali ústretovejšie niektoré ministerstvá.
RC SFPA preto plánuje do konca tohto roka vydať knihu o zahraničnej politike Slovenska z pohľadu odborníkov združených v tejto spoločnosti. Zhodnotí v nej okrem iného aj to, čo sa za posledných desať rokov v tejto oblasti udialo. Upozorní na to že bolo jasné, že SR chce ísť do EÚ i do NATO. Je však dôležité, čo chce ďalej, čo znamená členstvo v týchto spoločenstvách. To musí byť jasné a zrozumiteľné nielen voči partnerom, ale i vo vzťahu k verejnosti. Vízia zahraničnej politiky SR musí byť zrozumiteľná a jasná. Inak zlyhá a nebude slúžiť záujmom krajiny.