l Csáky, v marci sa mala vytvoriť odborná komisia koaličných strán, ktorá by mala túto problematiku posúdiť, ale dodnes jej výsledky nie sú známe. Ako uviedol pre agentúru SITA poslanec za ANO Jozef Heriban, na Koaličnej rade budú žiadať, aby sa spresnil termín rokovania o tejto právnej norme v parlamente. Nevylúčil, že ANO upustí od svojho zámeru prijať jeden zákon upravujúci túto oblasť, podmienkou však je, aby sa stanovili presné termíny novelizovania jednotlivých právnych noriem, aby sa dosiahol rovnaký cieľ. „Európska únia tlačí na nás, aby všetky tieto otázky boli vyriešené do mája 2004,“ konštatoval Heriban.
Edit Bauer z SMK si myslí, že je záujmom SR, aby takýto zákon bol prijatý. Poukázala na to, že v návrhu Európskej ústavy je jasne formulovaná antidiskriminačná klauzula a prijať takýto zákon sa zaviazala aj slovenská vláda. Ak sa vládna koalícia nedohodne a takýto návrh do parlamentu predloží opozícia, bude to podľa Bauer svedčiť o „biede vládnej koalície“.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podľa jeho poslankyne Anny Záborskej nebude meniť svoje stanovisko, že stačí odstrániť prípadné antidiskriminačné prvky z jednotlivých právnych noriem a nie prijať osobitný zákon. „Nežiada to od nás ani Európska únia,“ uviedla pre agentúru SITA. Nevyhnutné je najprv analyzovať, či v zákonoch sú nejaké antidiskriminačné prvky a iba potom si stanoviť termíny na ich odstránenie. Je presvedčená, že sa to všetko môže urobiť do mája budúceho roku.
Návrhom zákona, ktorý predložil Pál Csáky sa zakazuje diskriminácia na základe akéhokoľvek dôvodu, najmä však pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie, viery alebo náboženstva. Diskriminácia sa nedovoľuje ani na základe zdravotného postihnutia, politického a iného zmýšľania, národného, etnického či sociálneho pôvodu. Vymedzuje sa možné rozdielne zaobchádzanie, najmä v prípade žien, mladistvých a zdravotne postihnutých. Definuje sa priama a nepriama diskriminácia, obťažovanie a neoprávnený postih. Osoby, čo sa cítia diskriminované, sa budú môcť na základe návrhu zákona obrátiť na súd a žiadať aj o finančné zadosťučinenie.