Tisícky pútnikov z celého Slovenska dnes prišli z úcty k Sedembolestnej Panne Márii do Šaštína v okrese Senica na slávnostnú svätú omšu, ktorú slúžil kardinál Ján Chryzostom Korec. Bratislavsko-trnavský arcibiskup Ján Sokol zdôraznil, že zhromaždený zástup sa tu dnes zišiel prosiť, aby návšteva Svätého Otca priniesla bohaté ovocie duchovnej obrody. Homíliu predniesol slovenský biskup žijúci v Ríme Jozef Zlatňanský.
PÁPEŽ: Palko ďakuje policajtom za dobre odvedenú prácu
Minister vnútra Vladimír Palko ďakuje všetkým policajtom, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu návštevy Svätého Otca Jána Pavla II. na Slovensku. Ako dodáva, poriadkoví a dopravní policajti, kriminalisti aj policajti z úradu na ochranu ústavných činiteľov odviedli profesionálny výkon, ktorý si zaslúži uznanie a pochvalu. "Polícia znovu ukázala, že vie zvládnuť bezchybne aj tie najnáročnejšie úlohy, a to ma ako ministra vnútra teší," konštatoval na záver
NATO: Zo štátneho rozpočtu na zasadnutie PZ NATO viac ako 62 mil. Sk
Na organizáciu jarného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO v Bratislave by malo ísť zo štátneho rozpočtu viac ako 62 mil. Sk. Návrh na finančné zabezpečenie PZ NATO prerokuje v stredu vláda. Najviac z finančného balíka dostane Kancelária Národnej rady (NR SR), ktorá bude mať schôdzku na starosti. Do parlamentu pôjde viac ako 45 mil. Sk, ministerstvo vnútra si odkrojí takmer 13,5 mil. Sk, rezort kultúry tri milióny, zdravotníctva 150 tis. a Magistrát hlavného mesta Bratislavy 400 tis. Sk. Ich požiadavky sú však vyššie ako návrh, ktorý by mal schváliť kabinet.
VÝSKUM: Čechoslovákmi sa cíti byť 25 percent mladých Bratislavčanov
Viacero mladých Bratislavčanov a Pražanov sa aj napriek, tomu že od rozdelenia Československa ubehlo už desať rokov, cíti byť Čechoslovákmi. Hovoria o tom výsledky medzinárodného výskumu zameraného na vzťah mladých ľudí k občianstvu a európskej identite, ktorý organizovala Slovenská akadémia vied (SAV) v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK). V bratislavskej a pražskej skupine, ktoré sa skladali zo 400 respondentov vo veku od 18 do 24 rokov, tak odpovedalo takmer 20 percent z nich. V bratislavskej vzorke vysokoškolsky vzdelaných mladých ľudí je to až 25 percent.
ŠKOLSTVO: Vznik 2. súkromnej vysokej školy bez zásadných pripomienok
Vznik druhej súkromnej vysokej školy na Slovensku sa nestretol so zásadnými pripomienkami. K založeniu Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave sa z oslovených 41 subjektov vyjadrilo 36, z ktorých 27 nemalo žiadne pripomienky. Zostávajúcich 9 subjektov malo 13 pripomienok a z nich Ministerstvo školstva (MŠ) SR neakceptovalo len dve. Vyplýva to zo záverov mimorezortného pripomienkového konania k udeleniu štátneho súhlasu na pôsobenie súkromnej vysokej školy, ktoré skončilo v uplynulých dňoch. Podľa novej legislatívy totiž nie je potrebný na zriadenie novej súkromnej školy zákon schválený parlamentom, ale len vydanie štátneho súhlasu. Nová škola by mala sídliť najmä v priestoroch súkromného Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.
ÚMS: Semináre na zvýšenie informovanosti o štrukturálnych fondoch
V septembri a októbri pokračujú odborné semináre o podmienkach, možnostiach a deľbe úloh jednotlivých zložiek verejnej správy v oblasti ochrany, obnovy a trvalej udržateľnosti životného prostredia, miestneho a regionálneho rozvoja, medziregionálnej spolupráce a prípravy projektov pre štrukturálne fondy. Nadviažu na júnový odborný cyklus seminárov, ktorý sa venoval ochrane ovzdušia, vôd a štrukturálnym fondom Európskej únie (EÚ). Autorom projektu zameraného na problematiku zvyšovania informovanosti, vzdelávania a tréningovej prípravy volených predstaviteľov i riadiacich, výkonných a odborných pracovníkov územnej samosprávy, je Únia miest Slovenska (ÚMS).
RAKÚS: Fakulte zdravotníckych špecializačných štúdií SZU hrozí zánik
Fakulte zdravotníckych špecializačných štúdií (FZŠS) Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) hrozí zánik. Myslí si to jej dekan Alojz Rakús, podľa ktorého fakulta zanikne, ak v parlamente prejde novela vysokoškolského zákona v navrhovanom znení. Do novely sa totiž dostali dve protichodné ustanovenia. Na jednej strane sa totiž podľa Rakúsa ruší špecializačné štúdium ako vysokoškolské štúdium. No na druhej strane zákon určuje, že toto štúdium musí zabezpečovať SZU do roku 2010, avšak len v tom prípade, pokiaľ iná vzdelávacia ustanovizeň neakredituje špecializačné štúdium. Rakús predpokladá, že krátko po prijatí novely by viaceré lekárske fakulty chceli toto štúdium akreditovať, čím by FZŠS zanikla.
PÁPEŽ: Martináková na oficiálnom ceremoniáli nemala prikrývku hlavy
Podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková nemala pri oficiálnom privítaní, ani pri odchode pápeža Jána Pavla II. zo Slovenska prikrývku hlavy. Podľa tradícií vatikánskeho protokolu by žena pri takýchto príležitostiach mala mať prikrývku hlavy. Ako uviedol hovorca predsedu parlamentu Michal Dyttert, protokol NR SR niekoľko týždňov pred návštevou Svätého Otca všetkým poslancom poslal list s organizačnými pokynmi. Boli v ňom aj informácie týkajúce sa vatikánskeho protokolu a odporúčanie o oblečení. "Bolo na každom jednom politikovi, ako zváži túto žiadosť Vatikánu a ako sa k nej postaví," konštatoval Dyttert. Martináková pre agentúru SITA uviedla, že túto otázku konzultovala. "Všetci oslovení mi povedali, že ide o odporúčanie. Som človek, ktorý potrebuje pôsobiť prirodzene, s mojimi spolupracovníkmi sme po tom, čo som vyskúšala niekoľko klobúkov usúdili, že bez neho budem oveľa prirodzenejšia a budem to ja", dodala. Martináková si myslí, že tým, že bola bez klobúka, nič neprekročila.