Schvaľovanie noriem si nechal na utorok, kedy by sa malo rozhodnúť o novele Trestného poriadku upravujúcej nový inštitút tzv. korunného svedka. Cieľom úpravy je dosiahnutie lepšieho objasňovania a dokazovania trestných činov spáchaných organizovaným zločinom a tiež v prípade korupčných trestných činov. Ďalšie zmeny sa navrhujú v súvislosti s mimoriadnym opravným prostriedkom sťažnosťami pre porušenie zákona, inštitútom zmieru a právnym stykom s cudzinou.
Minister spravodlivosti obhajoval dnes v parlamente aj úmysel zriadiť Špeciálny súd. Poslanci okrem iného navrhli zásadnú zmenu v tomto vládnom návrhu. Domnievajú sa, že by bolo treba upraviť pôsobnosti tohto súdu, ktorý by mal mať podľa nich iné právomoci, než predložilo parlamentu ministerstvo spravodlivosti.
Pôvodne sa počítalo s tým, že Špeciálny súd so sídlom v Bratislave bude osobitným súdnym orgánom na rozhodovanie o trestnej zodpovednosti ústavných činiteľov. Išlo by však o odklon od koncepcie načrtnutej v Programovom vyhlásení vlády SR. Špeciálny súd by sa mal podľa návrhu poslancov dostať do polohy súdneho orgánu, ktorý by v osobitnom režime a so samostatnými sudcami rozhodoval o niektorých formách trestnej činnosti bez ohľadu na to, kto sa ich dopustí.
Predseda Smeru Robert Fico po tretí raz uviedol v parlamente v prvom čítaní návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku. V tomto prípade ale ide o návrh ústavného zákona, ktorým by sa mali riešiť len veľké prípady nezákonného obohatenia sa od roku 1990. Koalícia v predchádzajúcich prípadoch návrhy Smeru odmietla.
Prednostne by sa zákon mal vzťahovať na ústavných činiteľov, vyšších štátnych funkcionárov a ďalšie osoby, ktoré boli od januára 1990 oprávnené prijímať dôležité finančné a hospodárske rozhodnutia. Zákon bude aplikovateľný iba v prípade, ak hodnota majetku, ktorého pôvod nevie dotknutá osoba vysvetliť, presahuje tisícnásobok minimálnej mzdy, čiže viac ako 6 miliónov korún.
Ak osoba nebude schopná generálnemu prokurátorovi vysvetliť pôvod majetku, ten bude oprávnený podať návrh na začatie konania na civilnom súde s návrhom, aby majetok pripadol štátu. Dôkazné bremeno bude na dotknutej osobe. Ak sa jej nepodarí dostatočne preukázať pôvod vlastníctva, súd rozhodne o jeho prepadnutí v prospech štátu.
V utorok bude parlament rokovať o návrhu Zmluvy zakladajúcej Ústavu pre Európu.