vrdí, že riaditeľ SIS Ladislav Pittner poskytnutím spisu z bezpečnostnej previerky riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša premiérovi Mikulášovi Dzurindovi porušil zákon, mal by odísť zo svojej funkcie.
Výbor zobral na vedomie informácie, ktoré poskytol L. Pittner, J. Mojžiš a generálny prokurátor Milan Hanzel, zhrnul výsledky dnešného večerného mimoriadneho rokovania Kaliňák. Ako pripomenul, nie je úlohou výboru vyhodnocovať, či došlo k porušeniu zákona. O tom, či bol porušený zákon o ochrane utajovaných skutočností, by mal rozhodnúť NBÚ - a či bol porušený aj Trestný zákon, zas orgány činné v trestnom konaní.
Podľa R. Kaliňáka, šéf SIS Pittner na neverejnom rokovaní výboru vyhlásil, že konal "v zmysle zákona o SIS a sčasti aj podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností. On sám necítil, že by akokoľvek porušil zákon...“ Informácie premiérovi poskytol Pittner sám – "na základe svojej vôle“ a rovnaké informácie si vyžiadala Generálna prokuratúra SR od SIS.
Výbor sa však s obsahom materiálov neoboznamoval, vyhlásil Kaliňák a dodal, že kauzu nepovažuje za uzavretú. Potvrdilo sa však, že kópie bezpečnostného spisu J. Mojžiša existujú a výbor chcel poznať aj motívy ich rozšírenia. Svoj záver by si podľa Kaliňáka mali urobiť aj orgány činné v trestnom konaní.
Kaliňák sa vyjadril aj k tomu, prečo informáciu o bezpečnostných rizikách dostal písomne len premiér a predsedu parlamentu Pavla Hrušovského a prezidenta republiky Rudolfa Schustera informoval Pittner len písomne. Pittner podľa Kaliňáka zvolil dvojaký meter na ústavných činiteľov, čo by nemalo byť štandardom. "Všetci ústavní činitelia, najmä ak sú vyššie postavení než predseda parlamentu, by mali mať podľa mňa rovnaké informácie, ale v tomto prípade to Pittner odôvodnil tým, že premiér je aj šéfom Bezpečnostnej rady SR.
sy;xd;fa