BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda mal vo svojom trezore bezpečnostný spis z previerky šéfa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša, hoci by ho nemal mať. Zistili to pri kontrole na Úrade vlády minulý piatok pracovníci NBÚ s tým, že spis dostal premiér od riaditeľa SIS Ladislava Pittnera. Podľa NBÚ tým Pittner porušil zákon o ochrane utajovaných skutočností.
Polícia včera začala trestné stíhanie okrem iného aj za zneužitie právomocí verejného činiteľa.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že ak sa potvrdí porušenie zákona, môže nastať „veľké zemetrasenie“ a nevylúčil ani pád riaditeľa SIS či dokonca samotného premiéra. Predseda KDH Pavol Hrušovský dodal, že pôjde o „veľmi vážne veci“. Predseda ANO Pavol Rusko povedal len toľko, aby niesol zodpovednosť ten, kto konal protizákonne.
NBÚ tvrdí, že podľa zákona nikto okrem samotného NBÚ a vyšetrovacích orgánov nesmie dostať do rúk informácie z bezpečnostných previerok. Pittner sa obhajuje tým, že konal podľa zákona o SIS a že premiér má na tieto informácie právo, lebo Mojžiš mu „administratívne podlieha“.
Premiér dostal spis 12. augusta, teda v deň, keď sa kvôli skupinke stretol s generálnym prokurátorom Hanzelom. Premiér potom o niekoľko dní neskôr vypovedal o skupinke pred prokurátorom a hovoril aj o Mojžišovi. Prokurátorovi povedal, aby si v tejto súvislosti vypýtal od SIS dokument s konkrétnym číslom.
„Áno, dnes už to môžem povedať,“ potvrdil tieto informácie riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát s tým, že na prokuratúre nevedeli, že ide o súčasť previerky NBÚ a že by teda získanie tohto spisu od SIS mohlo byť protizákonné. Generálny prokurátor Milan Hanzel večer po odchode z rokovania parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť povedal, že prokuratúra spis vráti SIS.
Premiér Mikuláš Dzurinda v sobotu v Slovenskom rozhlase na otázku, či môže poprieť, že sa dostal k informáciám o Mojžišovi na základe informácií SIS, ku ktorým sa vlastne nemal dostať, odpovedal: „Môžem to jednoznačne vylúčiť.“
Včera jeho hovorca Martin Maruška poslal médiám stanovisko, že premiér bežne dostáva informácie zo spravodajských služieb, ale nediskutuje o nich verejne, lebo sú tajné a „informácie dostáva v súlade so zákonmi“.
Po prvom neúspešnom pokuse premiéra odvolať hlasovaním vo vláde Jána Mojžiša z funkcie nie je vylúčené, že premiér sa o to opäť pokúsi dnes.
Popoludní totiž prezident vymenuje Pavla Ruska za ministra hospodárstva a odvolá Ivana Šimka z postu ministra obrany. Vedením rezortu poverí ministra zahraničia Eduarda Kukana. Vláda tak bude mať 15 členov. Na odvolanie Mojžiša bude potom stačiť 8 hlasov ministrov SDKÚ a ANO, aj keď ministri za KDH a SMK nebudú hlasovať.
Predseda branno-bezpečnostného výboru Robert Kaliňák Mojžišovu previerku videl, keďže vo svojej funkcii má na to právo. „Nie je tam nič, čo by robilo pána Mojžiša nedôveryhodným,“ povedal. „Ak sa preukáže, že pán Pittner porušil zákon, mal by odstúpiť,“ dodal.
Bezpečnostná previerka a dokumenty o nej sa spracúvajú najmä na základe informácií SIS. V deň vydania previerky SIS vždy vyhotoví dva totožné dokumenty. Jeden si nechá a jeden pošle na NBÚ. To sa stalo aj v prípade Mojžišovej previerky. O dva mesiace neskôr SIS podľa záverov kontroly urobila ďalšie štyri vyhotovenia, z ktorých jeden poskytla premiérovi, jeden vyšetrovateľovi a jeden špeciálnemu prokurátorovi. Riaditeľ kancelárie NBÚ Juraj Puchý včera povedal, že spis o Mojžišovej previerke bol na Úrad vlády poslaný protizákonne.
Vyšetrovateľ obzvlášť závažnej trestnej činnosti už začal trestné stíhanie vo veci pre tri trestné činy – zneužitie právomocí verejného činiteľa, únik utajovanej skutočnosti a neoprávnené narábanie s osobnými údajmi. Oznámenie už doručil na Generálnu prokuratúru. Tá rozhodne, kto bude prípad dozorovať.
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁIGOR STUPŇAN

Beata
Balogová
