
Premiér si včera na Úrad vlády pozval skupinku intelektuálov, aby sa pozhovárali. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Stretnutie médiám vopred neoznámili a bolo neverejné. Do vládneho paláca okolo deviatej hodiny prišli herci Martin Huba a Štefan Skrúcaný, lekár Pavel Traubner, historik Dušan Kováč, analytik Pavol Lukáč a vydavateľ Koloman Kertész Bagala. Iní pozvaní sa podľa informácií SME pre zaneprázdnenosť ospravedlnili. Na stretnutí bol podľa prítomných aj poslanec Roman Vavrík a Dzurindovi poradcovia Sergej Michalič s Táňou Rosovou.
„Stretnutie bolo o celkovej politickej situácii, o situácii súčasného Slovenska a jeho vlády, o tom, čo ďalej robiť. Samozrejme, bolo predovšetkým o médiami tak veľmi sledovaných kauzách,“ povedal pre SME Dušan Kováč.
Debata sa točila aj okolo tzv. skupinky, Jána Mojžiša a Ivana Šimka. „Pán premiér považoval asi za potrebné oboznámiť verejnosť aj prostredníctvom zástupcov spoločenského, kultúrneho a vedeckého života s dôvodmi, ktoré ho viedli ku krokom v posledných týždňoch a mesiacoch,“ povedal Skrúcaný. „Bolo to o politike, situácii v spoločnosti. Informoval nás aj o tom, že zahraničie vníma veci v súčasnosti pokojnejšie,“ dodal Skrúcaný.
„Ak šéf NBÚ nemá dôveru premiéra, je to problém. V tomto prípade to musí fungovať,“ tvrdí Kováč o Mojžišovej kauze. Iný pohľad má na stranícke rozhodovanie o kreslách vo vláde. Vývoj by mal podľa historika smerovať k spoločnosti, v ktorej bude viac rozhodovať občan a menej priestoru zostane pre politické strany. „Otázky straníckej disciplíny sa mi nezdajú podstatné,“ povedal k Šimkovi.
Kováč hovorí, že o stretnutí vedel už pred 10 dňami. Skrúcaného telefonicky pozvali len v pondelok. V ten deň denník SME písal, že umelci, ktorí pracovali pre SDKÚ či SDK v predvolebných kampaniach, sú zaskočení poslednými krokmi premiéra a radi by počuli jeho vysvetlenie. Bol medzi nimi i Skrúcaný.
„Myslím si, že to bol dobrý signál, svedčiaci o tom, že sa neobklopuje len pritakávačmi, ale zaujímajú ho aj iné názory,“ povedal Skrúcaný po včerajších raňajkách. Stále však vidí jeden veľký otáznik. „Nedorozumenie medzi Dzurindom a Šimkom mi stále nejde do hlavy.“
Raňajkovalo sa asi hodinu a pol. Nie všetci účastníci boli potom ochotní odpovedať na novinárske otázky. Vydavateľ Bagala si dokonca pred fotografom SME zakrýval tvár.
Podobné stretnutie Dzurinda zorganizoval už minulý týždeň. Kováč bol vtedy na dovolenke, a tak ho teraz pozval znovu. O tom, že sa chystá na raňajky u premiéra, písal na internete minulý týždeň napríklad aj analytik INEKO a známy odborník na médiá Gabriel Šipoš. O stretnutí však odmietol hovoriť.
Kováč stretnutie nepovažuje za neobvyklé, intelektuálov si premiér zavolal viackrát, napríklad na začiatku roka, pred začiatkom referenda. Hovorca Martin Maruška o podrobnostiach akcie hovoriť nechcel, „bolo neoficiálne, osobné“. Povedal len, že premiér takéto stretnutia „robí často a dlhodobo“. Stretáva sa so známymi osobnosťami na raňajkách, na večeriach či s nimi chodí na kávu. „Názor týchto osobností si veľmi váži. Stretáva sa aj s mimobratislavskými osobnosťami.“
MIRKA KERNOVÁ