No vysvetľovať Dzurindovo správanie iba z psychologickej stránky by nebolo správne.
Dzurinda si po voľbách v roku 2002 veľmi rýchlo uvedomil, že koalícia sa dá udržiavať iba taktizovaním. Túto hru ovláda majstrovsky. Má cit pre hľadanie rovnovážnych bodov aj v najťažších konfliktných situáciách a vie, že koalíciu udrží iba neustálym menením spojenectiev. Mikuláš Dzurinda tiež vie, že nevyhnutnou podmienkou tejto rovnováhy je aj súdržnosť a disciplína v jeho strane.
Kto chce „iného“ Dzurindu, musí chcieť aj „inú“ ANO, „inú“ SMK, „iné“ KDH. Ak teda niekto žiada „iného“ Dzurindu, chce inú vládnucu koalíciu. Iná kombinácia vo vláde je však v nedohľadne.
APA 23. 9.
Slováci sú odvážnejší
Každá reformujúca sa krajina má iné východiskové podmienky. Ale porovnajme sa (Česko) so Slovenskom, ktoré s nami má dosiaľ veľa spoločného. Aktuálne predovšetkým to, že väčší balík reformných zákonov tam tiež čaká v parlamente na schválenie.
Hlavný rozdiel je v rovine politickej. Slovenská vládna koalícia voličov neprekvapuje - robí teraz len to, čo pred voľbami hovorila, že robiť bude. Slovenská reforma má liberálnejšiu koncepciu, zmenšuje štát, zjednodušuje pravidlá. Naša vláda chce znížiť zadlženie, ale štát a byrokracia sa jej pod rukami rozrastajú. Slovenská reforma je tiež odvážnejšia. Razantný presun výberu daní do daní nepriamych spôsobí omnoho väčšie nárazové zdraženie, než o ktorom sa hovorí u nás.
MF Dnes 23. 9.