Bratislava 24. septembra (TASR) - Viaceré návrhy na zmenu navrhovaných sídiel územných úradov sociálnych vecí a služieb zamestnanosti, prípadne rozšírenie ich počtu, predložili dnes poslanci Národnej rady (NR) SR v rozprave k vládnemu návrhu zákona o vytvorení špecializovanej štátnej správy v tejto oblasti.
Vyjadrili totiž presvedčenie, že v prípade schválenia vládneho návrhu, ktorý obsahuje 45 územných úradov, by občania museli vo viacerých prípadoch dochádzať do úradov vzdialených niekoľko desiatok kilometrov, pričom do týchto miest často nemajú dobré dopravné spojenie. Poslanec za KSS Mikuláš Juščík preto navrhol zmeniť sídlo územného úradu zo Stropkova na Humenné a Ľudmila Mušková z HZDS zasa podala návrh, aby územné úrady sídlili aj v Bytči a Kysuckom Novom Meste. Viaceré navrhované zmeny smerujú aj k výmene Banskej Štiavnice, odkiaľ pochádza rezortný minister Ľudovít Kaník, za okresné mesto Žiar nad Hronom.
Kaník vyjadril voči rozširovaniu zoznamu riaditeľstiev nových úradov výhrady. Pripomenul totiž, že zlúčením sociálnych odborov okresných úradov a úradov práce od nového roka vláda sleduje práve zníženie objemu administratívy a počtu úradníkov o zhruba tisícku a v nasledujúcej etape o ďalších 500. Zdôraznil pritom, že občania v žiadnom prípade nebudú za vybavovaním svojich vecí dochádzať na iné úrady ako teraz, keďže okrem územných úradov budú k dispozícii detašované pracoviská. "Všetci, ktorí chodili za sociálnymi dávkami alebo pre podporu, budú aj po schválení zákona dochádzať na tie isté úrady," podčiarkol.
Zákonodarci navrhli viaceré úpravy aj v samotnom obsahu zákona. Poslanec za ANO Jirko Malchárek napríklad presadzuje, aby riaditeľa ústredia územných úradov nemenoval priamo minister, ale vláda na jeho návrh a jeho stranícka kolegyňa Eva Černá chce zasa bližšie upraviť dozor ministerstva práce nad vykonávaním sociálnych služieb, najmä nad dodržiavaním základných ľudských práv.
Po ukončení rozpravy k návrhu zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti poslanci prerušili rokovanie o tomto bode a pokračujú ďalej rozpravou k návrhu zákona o sociálnom poistení. Dohodli sa, že o všetkých sociálnych zákonoch, vrátane návrhu, upravujúceho náhradu príjmu počas pracovnej neschopnosti, budú hlasovať až po zasadnutí koaličných klubov k predloženým pozmeňujúcim návrhom.