Bratislava 13. septembra (TASR) - Štyri zo šiestich vládnych návrhov zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy schválil dnes Výbor Národnej rady SR pre verejnú správu.
Počas sedemhodinového rokovania najviac času venoval návrhu novely zákona o obecnom zriadení. Výbor odporučil prijať parlamentu aj návrh zákona o majetku vyšších územných celkov (VÚC), návrh novely zákona o majetku VÚC a návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách.
V návrhu novely zákona o obecnom zriadení prijal gesčný výbor viacero pozmeňovacích návrhov. Poslanci sa stotožnili s návrhom Milana Horta (SDKÚ), aby stavebné konanie bolo preneseným výkonom štátnej správy. Hlavným dôvodom podľa neho je, že v prípade ponechania stavebného konania ako originálnej kompetencie samosprávy, jedinou odvolacou inštitúciou by boli súdy, čo by viedlo k ich neprimeranej zaťaženosti. V prípade prenesenej kompetencie sa odvolanie presúva na vyšší stupeň štátnej správy. Na návrh poslancov Romana Vavríka (SDKÚ) a Alexandra Slafkovského (DS) výbor odsúhlasil, aby poslanec miestneho zastupiteľstva nemohol súčasne pôsobiť v predsedníctve firmy, ktorej zriaďovateľom alebo zakladateľom je obec. Nevylučuje sa však jeho pôsobenie v dozornej rade tejto firmy.
S ďalším návrhom Vavríka, a to vypustiť ustanovenie, ktorým sa radikálne znižuje počet poslancov obecných zastupiteľstiev v závislosti od počtu obyvateľov, sa členovia výboru nestotožnili. Kým doterajšia právna úprava umožňovala voľbu až 60 poslancov, vládna novela stanovuje ich maximálnu hranicu na 27, a to len pri obci nad stotisíc obyvateľov. Výbor nakoniec odsúhlasil kompromisný návrh poslanca Horta - zvýšiť počet poslancov vo všetkých obciach nad desať tisíc obyvateľov. Maximálny počet poslancov v obciach nad 10 000 sa zvyšuje z 15 na 19, a obciach nad 20 000 z 19 na 25. Najviac 31, namiesto pôvodných 23, môže byť volených zástupcov v obciach nad 50 000 obyvateľov a 41 namiesto 27 v obciach nad 100 000 obyvateľov.
V návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách poslanci schválili všetky pripomienky predložené Združením miest a obcí Slovenska, ktoré sa týkajú nútenej správy v prípade platobnej neschopnosti obce, ako aj podielových daní.
Výbor bude v piatok pokračovať v rokovaní s jediným bodom programu - návrhom kompetenčného zákona.