Bratislava 24. septembra (TASR) - Zmierniť prechod na nový systém výpočtu dôchodkov od januára budúceho roka chcú poslanci Národnej rady (NR) SR pozmeňujúcim návrhom k zákonu o sociálnom poistení, ktorý v rozprave predložila Edit Bauerová z SMK.
Mienia tak zabrániť tomu, aby sa dôchodky ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku ešte v starom systéme, a tých, ktorí zarábali zhruba rovnako, ale odídu do penzie po účinnosti nového zákona, teda od januára 2004, líšili v niektorých prípadoch aj o niekoľko tisíc korún.
Prijatím návrhu by sa počas trojročného prechodného obdobia čerstvým dôchodcom so zárobkami pod priemernou mzdou v hospodárstve pri výpočte dôchodkov poskytovala istá postupne klesajúca kompenzácia. Sociálna poisťovňa by tak týmto nízkopríjmovým poistencom, ktorí pôjdu do dôchodku v roku 2004 až 2006, priznala vyšší dôchodok, na aký by mali reálne nárok. Ministerstvo práce, ktoré takúto zmenu akceptuje, očakáva, že sa tak zníži počet penzistov, odkázaných na sociálne dávky a štát tak v sociálnej pomoci ušetrí asi pol miliardy Sk ročne. Tým, ktorí počas svojho aktívneho života zarábali v priemere lepšie ako 1,25-násobok priemernej mzdy, by sa zasa podobným systémom mali ich zárobky určujúce výšku dôchodku v spomínanom trojročnom období čiastočne redukovať.
Bauerová súčasne navrhla zvýšenie náhrady príjmu počas prvých troch dní krátkodobej pracovnej neschopnosti (PN), ktorú bude hradiť zamestnávateľ, z 18 percent na štvrtinu denného príjmu zamestnanca. Nemocenskému sa venoval aj Jozef Burian zo strany Smer, ktorý presadzuje, aby zamestnanec už od prvého dňa choroby dostával 55 percent svojej dennej mzdy, ktoré mu vládny návrh zákona priznáva až od 4. dňa PN. Zároveň navrhol skrátiť obdobie, po ktoré by mal príjem nahrádzať zamestnávateľ, iba na 5 dní, pričom od 6. dňa by už nemocenské mala vyplácať Sociálna poisťovňa. Poslanec prezentoval aj návrh na zmiernenie tempa zvyšovania zákonného dôchodkového veku na cieľových 62 rokov u žien aj u mužov z 9 mesiacov každý rok len na 6 mesiacov. Poslanecký klub Smeru navrhol aj zmenu, aby radu riaditeľov, ktorá by mala od januára riadiť Sociálnu poisťovňu namiesto jej súčasného riaditeľa a správnej rady, nevolila vláda, ale parlament. Počet jej členov zároveň chce zvýšiť z 5 na 9, z toho troch - predsedu a podpredsedu by navrhla vláda a šiestich reprezentatívne organizácie zamestnávateľov a poistencov.
Po vystúpení Júliusa Brocku z KDH, ktorý apeloval na podporu pozmeňujúcich návrhov, smerovaných k zlepšeniu postavenia rodín s deťmi, podpredsedníčka NR SR Zuzana Martináková prerušila rozpravu až do skončenia obedňajšej prestávky o 14.00 hod.