BRATISLAVA – Od januára sa už nezamestnaní nebudú hlásiť na úrade práce, ale na tzv. územnom úrade sociálnych vecí a služieb zamestnanosti. Parlament včera prijal zákon, ktorým sa úrady práce rušia a zriaďujú sa nové. Tých bude 45.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce zákonom predovšetkým zmodernizovať sociálne služby štátu. Tie dnes totiž popri sebe poskytujú úrady práce a sociálne odbory okresných úradov, čo ministerstvo nepokladá za efektívne a chce ich zjednotiť. Okresné úrady majú byť zrušené rovnako – k 1. januáru 2004.
V rozprave k návrhu zákona sa neraz iskrilo. Emócie vzbudzovali najmä sídla nových úradov. Poslanec Róbert Madej (Smer) ministra práce Kaníka tituloval „pán podnikateľ“, pretože návrh, aby sídlom úradu bola Banská Štiavnica, kde minister žije, považuje za jeho „podnikateľský zámer“. Madej navrhol, aby sídlom úradu bol Žiar nad Hronom, no neuspel.
Úspešnejšia bola Mária Sabolová (KDH), ktorá zas navrhla, aby sídlom úradu nebol Kežmarok, ale Stará Ľubovňa.
Kaník pokladá za neopodstatnené obavy, že ľudia pre nižší počet úradov budú za sociálnymi službami cestovať ďalej. Pripomenul, že všade tam, kde to bude potrebné, budú fungovať vysunuté pracoviská úradov. Tých má byť 88. „Všetci, ktorí chodili za sociálnymi dávkami alebo po podporu (v nezamestnanosti – pozn. red.), budú aj po schválení zákona dochádzať na tie isté úrady,“ povedal.
Parlament včera prerokúval aj návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý je prvým z radu zákonov k dôchodkovej reforme. V čase uzávierky tohto vydania sa ešte hlasovalo.
Ak zákon prejde bez zásadných zmien, od januára budúceho roka sa do dôchodku bude odchádzať v 62. roku života. Prv do dôchodku pôjdu len tí, čo doň pôvodne mali ísť v najbližších rokoch, no aj oni si na to ešte niekoľko mesiacov počkajú.
Viacerí poslanci sa zhodli, že návrh zákona o sociálnom poistení mal parlament prerokúvať súčasne s návrhom zákona, ktorým sa zavádza systém starobného dôchodkového sporenia.
„Mali sme to mať na stole naraz,“ povedal Vojtech Tkáč z ĽÚ. Edit Bauer z SMK si dokonca myslí, že znenie včera prijatého zákona „nebude mať dlhý život“, pretože pri prerokúvaní návrhu zákona o dôchodkovom sporení vysvitne, že ho treba novelizovať. (joč)
NIEKTORÉ ZMENY, KTORÉ ŽIADALI POSLANCI
* Zákon navrhuje, aby nemocenské platil poistencovi za prvé tri dni zamestnávateľ vo výške 18 percent vymeriavacieho základu. SMK navrhuje 25 percent. Po štvrtom dni má dostávať 55 percent vymeriavacieho základu, pričom do 10 dní od zamestnávateľa, potom od Sociálnej poisťovne. Vymeriavací základ sa mení, stáva sa ním hrubá mzda poistenca. Kto má väčšiu mzdu, zaplatí vyššie odvody, no viac dostane. Obmedzená je však maximálna výška hrubej mzdy na tieto účely na trojnásobok priemernej mzdy.
* Podľa zákona štát neplatí dôchodkové poistenie študentom ani nezamestnaným. V prípade invalidity majú pritom nárok na invalidný dôchodok iba tí, ktorí platili aspoň rok dôchodkové poistenie. Invaliditu neplnoletých by mal riešiť osobitný zákon, Anton Blajsko z HZDS žiada, aby sa počas budúceho roka ešte uznával nárok na invalidný dôchodok podľa dnešných zákonov.
* Poslanci namietali, že zo zákona vypadla kúpeľná starostlivosť, ktorá sa poskytovala zo sociálneho poistenia. Opoziční poslanci žiadali jej návrat, Klára Sárkozy z SMK žiadala ministra zdravotníctva, aby predložil zákon upravujúci nárok na kúpeľnú liečbu zo zdravotného poistenia.
* Poslanci KDH žiadali, aby štát ďalej platil dôchodkové poistenie za rodičov, ktorí sa denne starajú o deti do šiestich rokov, aj zníženie sadzby poistného na dôchodok pre rodičov o 0,5 percenta za každé dieťa.
* Výška dôchodku by sa mala podľa zákona určovať podľa priemerných osobných mzdových bodov. Čím ich poistenie získa viac, tým vyšší bude dôchodok, pričom k úplnému dodržaniu tohto pravidla by malo prísť postupne do roku 2011. Poslanci výboru pre sociálne veci žiadali skrátiť túto lehotu do roku 2007.
* Gestorskému výboru pre sociálne veci sa tiež nepáčilo krátenie invalidného dôchodku, ak invalid pracuje. Odporučili namiesto toho zvýšiť percento poškodenia, keď môže poistenec poberať invalidný dôchodok, zo 66 na 70 percent.