BRATISLAVA - SIS čelila škandálom od svojho vzniku. Opakovane sa objavili obvinenia, že ľudia z tajnej služby s informáciami obchodujú, vyrábajú aféry a že SIS slúži politikom na ich nekalé ciele. Za vlády Vladimíra Mečiara pracovala najmä pre premiéra a jeho HZDS.
Vzťah s tajnou službou závisí len od premiéra. „Môžu sa stretávať každý deň alebo aj raz za rok,“ povedal pre SME nemenovaný príslušník SIS. S Vladimírom Mitrom sa v prvých rokoch svojho vládnutia Mikuláš Dzurinda nestretol aj pol roka. Český premiér Vladimír Špidla je zas známy tým, že chodí na BIS - českú tajnú službu - skoro každý deň.
Slovenská informačná služba vznikla v roku 1993. Jej prvým riaditeľom bol Vladimír Mitro. Redaktor rádia Slobodná Európa Milan Žitný, ktorý sa dlhé roky zaoberá bezpečnostnou problematikou, za základnú chybu považuje, že Mitro a po ňom ani Lexa nerešpektovali lustračný zákon a v SIS ponechali eštebákov a ďalších ešte prijali. SIS si tiež nechala archívy ŠtB, na čo nemala právo, a dodnes ich má. V krátkom čase by ich mala vydať Ústavu pamäti národa. „Od počiatku je tam jedna nezákonnosť za druhou,“ hovorí Žitný.
Bývalí členovia komunistickej ŠtB podľa Žitného Mečiarovi vyhovovali. „Budú viac slúžiť, budú zaviazaní. Takýmto spôsobom rozmýšľal aj Pittner, keď sa stal ministrom vnútra,“ povedal.
Keď sa Mitro už na začiatku neosvedčil, prečo ho v roku 1998 opäť vymenovali za riaditeľa? Mečiarova opozícia podľa Žitného nerozmýšľala. „Videli len jeden problém, a to bol Mečiar. Nikto z opozície sa systematicky nevenoval bezpečnosti a spravodajstvu, celé to aj počas Mečiara nechali na Mitra.“ Mitro viedol paralelnú tajnú službu, s ktorou okrem novinárov a politikov spolupracovali aj príslušníci SIS, ktorí v tajnej službe dodnes zostali. Príkladom je bývalý šéf odpočúvania Ľuboš Kožela s krycím menom Urban, ktorý bol v SIS od roku 1993 až doteraz.
Dnešná SIS podľa Žitného neslúži štátu. Objavujú sa podozrenia, že robí vlastný „biznis“ a ide jej najmä o to, čo najviac zarobiť. „V prvom rade si chcú zachovať svoju pozíciu, lebo majú prístup k informáciám vysokej ceny.“ SIS je tiež v podozrení, že spolupracuje s podsvetím a sleduje policajtov, ktorí riešia prípady organizovaného zločinu.
SIS má podľa Žitného obrovskú moc a vláda s tým nič nerobí. „Nezmení sa to niekoľko rokov. Treba tam dať človeka, ktorý je čistý a slušný tak, ako sa to stalo na NBÚ.“
Premiér Dzurinda však práve k šéfovi NBÚ Jánovi Mojžišovi „totálne“ stratil dôveru. Vo vládnej koalícii zatiaľ o nevyhnutnosti jeho odvolania presvedčil len Pavla Ruska a jeho ANO. Analytici hovoria, že tomu môže ísť aj o šéfa vyšetrovateľov najzávažnejších zločinov Jozefa Šáteka, ktorého tím Ruska vyšetruje. Nový riaditeľ NBÚ by Šátekovi mohol „zobrať“ previerku a Rusko teoreticky môže dúfať v zastavenie vyšetrovania.
(mož)