kú situáciu za jednoduchú, na medializované informácie britským bezpečnostným magazínom Jane´s Intellingence Digest (JID) nebude bližšie reagovať. Pre agentúru SITA to uviedol jeho hovorca Ján Füle, podľa ktorého R. Schuster priznáva, že isté problémy sme si spôsobili sami. Zároveň však verí, že si ich aj sami vyriešime.
Füle potvrdil, že veľvyslanci z členských krajín NATO pôsobiaci na Slovensku v rozhovore s hlavou štátu vyjadrovali isté znepokojenie nad súčasnou situáciou. "Oficiálne výhrady však prezident doposiaľ nedostal," dodal hovorca. Keďže informácie o tom, že by členské štáty Severoatlantickej aliancie mali výhrady voči SR neboli zatiaľ ničím podložené, prezident v tejto súvislosti nepodnikne žiadne kroky. Podľa Füleho, R. Schuster zatiaľ nekontaktoval ani ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ktorý je v súčasnosti poverený aj vedením rezortu obrany.
JID sa v článku odvoláva na "dobre informované zdroje." Podľa magazínu by tento vývoj mohol mať silný vplyv aj na vzťah Slovenska s Európskou úniou (EÚ), ktorá by podľa dohody mala nasledovať rozhodnutia NATO týkajúce sa štatútu nových členských krajín. NATO je podľa JID také znepokojené posledných vývojom na Slovensku, že pre všetkých svojich civilných aj vojenských zamestnancov vydalo nariadenie obmedzujúce súkromný i profesionálny kontakt so Slovákmi. Slovenskí predstavitelia pri NATO sú tak "izolovaní až do odvolania".
Severoatlantická aliancia dnes poprela informácie britského bezpečnostného magazínu Jane´s Intellingence Digest (JID), že generálny tajomník NATO George Robertson odporučil tým členským krajinám NATO, ktoré ešte neratifikovali prístupovú dohodu Slovenska do aliancie, aby tento proces zastavili až do odvolania. Dočasný hovorca aliancie Robert Pszczel pre agentúru SITA tiež odmietol tvrdenia magazínu, že NATO vydalo nariadenie obmedzujúce súkromný i profesionálny kontakt svojich zamestnancov s občanmi Slovenska.
vp;ve;fa