"Ľudia sú ochotní ísť aj do tvrdších a dlhodobejších akcií," uviedol v reakcii pre TASR predseda OZ PŠaV Ján Gašperan, ktorý však odmietol hovoriť o budúcich aktivitách. Upozornil, že všetko závisí od rokovaní Rady hospodárskej a sociálnej dohody. To najbližšie je naplánované na piatok 3. októbra. Gašperan vyjadril tiež spokojnosť s účasťou pedagogických i nepedagogických zamestnancov škôl. Podľa predbežných odhadov sa do výstražného štrajku odborárov zapojilo 60 až 70 percent škôl a školských zariadení.
Na väčšine základných a stredných škôl sa vyučovanie posunulo o hodinu, respektíve žiaci prišli do škôl až na druhú vyučovaciu hodinu. Školy, kde sa zapojila iba časť zamestnancov, išli podľa rozvrhu. Štrajkujúci učitelia vyjadrili solidaritu nosením stužky. Materské školy a ostatné školské zariadenia, ktoré začali pred ôsmou hodinou, prerušili výchovno-vzdelávaciu činnosť a zabezpečovali iba dozor.
Na vysokých školách sa v čase od 8.00 do 9.00 h nekonali prednášky ani semináre a posunuli sa štátnice. Niektorí vysokoškolskí pedagógovia namiesto vyučovania diskutovali so študentmi o postoji vlády k financovaniu školstva. Zamestnanci iných univerzít sa stretli pred budovami škôl či v átriách, informovali študentov o dôvodoch štrajku a rozdávali plagátiky s výzvou k solidarite so štrajkujúcimi.
Do výstražného štrajku odborárov sa zapojili aj najväčšie slovenské univerzity ako Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Ekonomická univerzita v Bratislave či Technická univerzita v Košiciach. Štrajkovali aj vysoké školy v ostatných mestách - Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Žilinská univerzita či Prešovská univerzita.