Bratislava 26. septembra (TASR) - Za veľmi úspešný označil dnešný celoštátny jednohodinový výstražný štrajk prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor.
Štrajk s výzvou na podporu štyroch odborárskych požiadaviek bol adresovaný vláde SR. "Budeme čakať, ako na tento občiansky signál vláda zareaguje. Ak nie, prijmeme na sneme KOZ SR, ktorý sa uskutoční 7. októbra, ďalšie opatrenia", dodal Saktor.
Hoci výstražný štrajk predpokladal celoplošné hodinové zastavenie práce, nie všade sa tak stalo. V rámci samotnej konfederácie ho podporili len dve tretiny odborových zväzov a aj z nich mnohé iba symbolicky. Najvyššie zastúpenie v ostrom štrajku mal tradične najradikálnejší Odborový zväz KOVO, ktorý zastrešuje štyri zväzy v odvetví strojárstva. Pre hodinové zastavenie práce sa rozhodlo vyše 250 závodných výborov odborových organizácií. Pridali sa k nim zamestnanci z odvetví železničnej dopravy, energetiky, stavebníctva, zdravotníctva, školstva, chémie, baníctva a potravinárstva.
Už teraz možno konštatovať, že výstražný štrajk nespôsobil slovenskej ekonomike vážnejšie škody. Podľa viceprezidenta KOZ SR Eugena Škultétyho to ani nebol účel štrajku. Mal upozorniť vládu na zhoršujúcu sa sociálnu situáciu obyvateľov Slovenska. Štyri odborárske požiadavky sa sústredili na zvýšenie minimálnej mzdy v horizonte troch rokov na úroveň 60% priemernej mzdy, na zachovanie a valorizáciu tarifného odmeňovania zamestnancov vo verejnom sektore, na zmiernenie sociálnych dopadov na občanov pri zavádzaní daňovej reformy a na stanovenie minimálneho dôchodku vo výške aktuálnej minimálnej mzdy.
Niektoré ústretové kroky vlády považujú odborári za nedostatočné. Navrhnuté zvýšenie minimálnej mzdy na 45% priemernej mzdy v prvom roku odbory odmietli a žiadajú 50-percentnú hladinu. So zavedením rovnej dane sa vo všeobecnosti zmierili s výnimkou dane z príjmov, pri ktorej žiadajú progresívne daňové sadzby. Túto požiadavku vláda spolu s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení odmieta. Rovnako aj minimálny dôchodok na úrovni minimálnej mzdy. Najväčší pokrok sa dosiahol pri zachovaní taríf vo verejnom sektore, keď došlo k parafovaniu vyššej kolektívnej zmluvy medzi ministerstvom práce a sociálnych vecí a OZ SLOVES.
Hoci sa obnovil sociálny dialóg na tripartitnej úrovni, nemožno očakávať zásadnejšie ústupky zo strany vlády, ktorá tvrdí, že by sa tým ohrozilo spustenie daňovej a sociálnej reformy. Hlavným protiargumentom odborov je najnižšia priemerná mesačná mzda (274 EUR) a najnižšia minimálna mzda (112 EUR) spomedzi kandidujúcich krajín do Európskej únie.
Preto sa po najbližšom sneme KOZ SR dajú podľa odborárov očakávať ďalšie protestné opatrenia. Odborová centrála avizuje petičnú akciu za vypísanie predčasných volieb. Upozornenie: Domáca redakcia TASR ponúka k správe zvukový záznam.
eg bar