svoje odvody zvyšovali. "Peniaze nepoputujú do nejakej čiernej diery, kde sa stratia, ale ľudia každý rok dostanú výpis zo Sociálnej poisťovne, kde budú uvedené všetky ich platby spolu s nárokmi, ktoré im za daný rok vznikli. Neviem, či sa v budúcnosti nájde politik, ktorý by na tieto nároky siahol," povedal Horváth v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Horváth odmietol argumenty odborárov, podľa ktorých až 10 percent občanov, ktorí odídu do dôchodku na základe nového zákona, bude mať dôchodok nižší, než je životné minimum. Zdôraznil, že kompenzáciu pre túto skupinu dôchodcov zabezpečí zákon o hmotnej núdzi. Oba zákony je podľa neho nutné posudzovať komplexne. Horváth sa v relácii zhodol s poslancom KDH Júliusom Brockom, že zníženie poistných odvodov na strane zamestnávateľov prispeje k zníženiu nezamestnanosti. Rovnako by podľa neho mala utrpieť aj šedá ekonomika. Zamestnanci budú motivovaní, aby za nich zamestnávatelia odvádzali odvody a nevyplácali "na ruku", domnieva sa Horváth
Viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Peter Gajdoš upozornil na fakt, že zákon o sociálnom poistení nemení objem zdrojov na dôchodky, mení len pravidlá ich prerozdeľovania. Podľa neho až 25 percent ľudí, ktorí odídu do dôchodku na základe nového zákona, bude mať nižší dôchodok, než zabezpečoval jeho predchodca. Vývoj v sociálnej oblasti preto podľa neho speje ku konfliktu. "Tak sociálne necitlivú vládu sme tu ešte nemali," myslí si Gajdoš.
Priechodnosť reforiem je podmienená zvyšovaním výkonnosti ekonomiky, poznamenal viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Jozef Kollár. Zdôraznil pritom, že záujmom zamestnávateľov aj občanov je, aby zmeny mali dlhodobejší charakter a nedochádzalo k opakovanej zmene pravidiel. Ako zareagoval Brocka, zákon to zabezpečí, pretože sa prijímal s perspektívou na 20 až 30 rokov.
ve;md;fa