Mládež vyvesila na námestí transparenty s nápismi Sme za odluku cirkvi od štátu, Nie Taliban - Nie Vatikán, Neovládajte nás - ovládajte sa! Vystavila tiež niekoľko panelov, na ktorých boli koláže amerického prezidenta Georgea Busha v turbane, kresby upaľovaných čarodejníc či fotografie zakrvavených detí z Afganistanu s otázkou, či sú teraz slobodné.
V príhovore zhromaždeným dve mladé dievčiny zdôraznili, že podľa ústavy je SR štát, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo. "Napriek tomu sú všetci občania bez rozdielu vyznania nútení podporovať činnosť štátom uznaných cirkví. Niektoré z týchto cirkví sa však snažia cielene ovplyvňovať politické dianie na Slovensku a náboženské presvedčenie ľudí býva v niektorých prípadoch dokonca využívané na propagáciu istých typov politiky," vyhlásili protestujúci.
Celé podujatie bolo podľa jeho koordinátora Štefana Szilvu zamerané proti vtlačeniu viery v podobe ideológie ľuďom, ktorí o to nestoja. Domnieva sa, že riešením celého problému by bola čo najprecíznejšia odluka cirkvi od štátu vo všetkých oblastiach.
Okrem cirkevnej problematiky malo podujatie aj protikapitalistický charakter. Mladí ľudia tvrdili, že veľké korporácie sa často snažia ovplyvňovať politické dianie sponzoringom politických strán, ale aj zastrašovaním, že svoje investície presunú do iného štátu. "Získavajú často peniaze na úkor ľudí napríklad z tretieho sveta a prostredníctvom lobingu sa snažia pretlačiť vieru vo voľný trh ako jedinú správnu ideológiu pre správne smerovanie ľudstva," povedal TASR Szilva.
Na námestí sa postupne vytvorilo niekoľko diskutujúcich skupiniek, kde si najmä starší občania vymieňali s protestujúcimi názory na vieru i cirkev. Celé podujatie, ktoré nenarušili žiadne incidenty, sledovalo viacero policajných hliadok.
Medzi protestujúcimi sa objavil i prvý podpredseda KSS Ivan Hopta, ktorý sa tam podľa vlastných slov ocitol náhodou - išiel okolo a myšlienky mladých ľudí ho zaujali. "Obdivujem také formy protestu, nemám rád uhladené formy prejavu, kde je všetko už dopredu vypočítané," povedal Hopta pre TASR. "Bol by som veľmi rád, keby sme aj my ako KSS dokázali osloviť aj takúto skupinu mladých ľudí. Dúfam, že či už prostredníctvom strany, alebo nám blízkeho Socialistického zväzu mladých sa nám to podarí," poznamenal politik, ktorý dúfa, že v KSS sa nájde toľko ústretovosti, aby podporovala aj takéto formy protestu. Organizátori podujatia sa však od jeho prítomnosti aj potenciálnej pomoci dištancovali. Upozornenie: Domáca redakcia TASR ponúka k správe zvukový materiál.