Trenčianske Teplice 27. septembra (TASR) - Súčasné postavenie Prokuratúry SR má za následok, že neexistuje jednotná razantná trestná politika štátu. Rezort spravodlivosti ho chce preto prispôsobiť postaveniu verejnej obžaloby v krajinách Európskej únie.
Podľa vicepremiéra a šéfa rezortu spravodlivosti Daniela Lipšica trestnú politiku štátu musí formulovať exekutíva. Aj Ústavný súd SR v náleze konštatoval, že prokuratúra je súčasťou výkonnej moci. "Prokurátori musia byť od exekutívy nezávislí, ale všeobecné trendy v trestnej politike by mala určovať vláda, ktorá je zodpovedná občanom," zdôraznil.
Vicepremiér je presvedčený, že podobné zodpovednostné mechanizmy, ktoré schválil parlament voči sudcom, by mali platiť aj pre prokurátorov. "Ak majú rovnaké práva, privilégia a status, mali by mať aj rovnaké povinnosti a rovnaký mechanizmus zodpovednosti," dodal.
Rezort spravodlivosti už má pripravené novely zákona o prokuratúre a zákona o prokurátoroch. Lipšic chce o nich začať diskutovať na úrovni koaličnej rady. "Bol by som rád, ak by sa diskusia viedla v odbornom a systémovom duchu a menej osobnom," poznamenal. Pripustil, že prokuratúra od roku 1990 prešla určitými zmenami, neboli však podľa neho tak zásadne systémové, ako bolo nevyhnutné. Súčasný systém prokuratúry, historicky sa odvíjajúci od sovietskeho modelu, má totiž znaky vytvárajúcej sa štvrtej moci v štáte. Takáto pozícia je však podľa ministra spravodlivosti pre právny štát absolútne neprijateľná.