nej koalície, vzájomné ohováranie a vážne podozrenia z porušovania zákonov ostro kontrastujú so snahou SR stať sa plnohodnotným partnerom vyspelých európskych krajín. Sociálni demokrati upozorňujú, že sa prehlbujú rozdiely medzi sociálnymi skupinami a aj regiónmi. SDSS tvrdí, že dochádza k praktickej likvidácii potrebnej strednej vrstvy obyvateľstva.
Daňové, dôchodkové a zákony sociálneho zabezpečenia sú výrazne diskriminačné a vzdialené zaužívaným európskym štandardom. Dokladom toho je tento týždeň prijatý zákon o sociálnom poistení. Tento zákon je len pre bohatých, pričom treba zdôrazniť, že pre bohatých s podporou štátu, konštatovala ÚR SDSS, podľa ktorej sa zavedením tohto zákona začne prejavovať deficit vo verejných financiách.
SDSS kritizuje aj snahu vlády o doprivatizovanie strategických podnikov, ktorou si ako barličkami pomáha namiesto rozvojovej ekonomickej politiky. Sociálni demokrati preto chápu súčasné protesty zamestnancov a odborárov ako prirodzenú reakciu na tvrdú protiľudovú politiku terajšej pravicovej vlády. Súčasná situácia si podľa nich vyžaduje širokú alternatívnu platformu na báze sociálnej demokracie. Výrazom toho sú iniciatívy Sociálnodemokratického okrúhleho stola, rovnako ako dohoda o spoločnom postupe všetkých politických strán ľavého stredu, vrátane Smeru do eurovolieb. SDSS považuje tieto aktivity za základ budúcej tak potrebnej integrácie stredoľavých strán a vytvorenia sociálnodemokratickej alternatívy reformy pre Slovensko.