Podieľa sa aj na odbornej príprave starostov, primátorov a poslancov. Okrem toho ponúka poradenské, metodické a informačné služby.
Inštitút pre verejnú správu vznikol v roku 1968 ako vzdelávacia organizácia Slovenskej národnej rady. V roku 1977 prešiel do kompetencie ministerstva vnútra ako Inštitút pre národné výbory. V roku 1990 sa zmenil jeho názov na Inštitút pre verejnú správu. Od roku 2001 hospodári Inštitút ako príspevková organizácia MV SR. Je samostatnou právnickou osobou. Inštitút zamestnáva 69 pracovníkov.
Inštitút pripravil a realizuje rôzne vzdelávacie aktivity - od prípravy osobných asistentov až po povinné vzdelávanie zamestnancov v štátnej službe. Pre ministerstvo pripravuje návrhy koncepcií vzdelávania vo verejnej správe a podieľa sa na rozvoji ďalšieho vzdelávania. Vydáva učebnice, učebné pomôcky a vzdelávacie publikácie. K inštitútu patrí knižnica zameraná na problematiku verejnej správy. S cieľom priblížiť sa k účastníkom vzdelávania má inštitút detašované pracoviská na Duchonke, v Banskej Bystrici a v Košiciach.
Inštitút je členom medzinárodnej organizácie NISPAcee. Zúčastňuje sa aj na viacerých medzinárodných projektoch zameraných na vzdelávanie vo verejnej správe. Okrem toho úzko spolupracuje s partnerskými inštitúciami v Česku, Maďarsku, Nemecku a v ďalších krajinách.
Agentúru SITA o tom informovala Martina Petruščáková z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.