
R. Chmel, M. Bútora a Ladislav Snopko (zľava). Foto: Štefan Puškáš / TASR
Bratislava 28. septembra (TASR) - Bývalý veľvyslanec SR v USA Martin Bútora a jeho manželka Zora sa po návrate z Washingtonu rozlúčili aj so zbierkou vyše 40 výtvarných diel slovenských autorov, ktoré ich po uplynulé štyri roky sprevádzali na diplomatickej misii vo Washingtone. Unikátnu zbierku na žiadosť manželov Bútorovcov zostavila kurátorka Zuzana Bartošová. Teraz sa spolu s bývalým veľvyslancom vrátili domov na Slovensko aj diela, ktoré z jeho iniciatívy prezentovali v USA Slovensko a jeho históriu. Pred definitívnym návratom k majiteľom vystavili diela naposledy v sobotu v šamorínskej synagóge, kde sa pri tejto príležitosti stretli viaceré osobnosti kultúrnej scény na čele s ministrom Rudolfom Chmelom.
"Inšpirovali sme sa tradíciou amerických veľvyslaneckých rezidencií, kde je súčasťou vybavenia vždy aj zbierka amerického umenia ako formy posolstva o krajine," prezradila Zora Bútorová pôvod myšlienky, na základe ktorej sa zrodila úspešná kolekcia výtvarných diel. Všetky bezplatne zapožičali samotní autori alebo ich rodinní príslušníci. Keďže výstavu slovenského umenia sprístupnil veľvyslanecký pár vo Washingtone presne k desiatemu výročiu nežnej revolúcie v novembri 1999, niesol sa aj výber autorov v duchu tohto historického medzníka.
"Snažila som sa skompletizovať kolekciu diel autorov, ktorých si vážim, ktorí aj v minulosti počas normalizácie 70. a 80. rokov udržiavali u nás štandard slobody. Teda autorov, ktorí sú aj slušní občania aj slušní umelci," charakterizovala svoj výber kurátorka Zuzana Bartošová. V reprezentačnej kolekcii sa tak ocitli autori ako Rudolf Sikora, Milan Paštéka, Simona Bubánová, Pavol Binder, Jozef Jankovič, Rudolf Uher, Jana Želibská a ďalší.
Ako navyše prezradil bývalý ambasádor Martin Bútora, pri inštalácii zbierky došlo aj k spolupráci s tajnými službami. "Štyria ochrankári Madelaine Albrightovej osobne previezli z Európy do USA šesť obrazov," spresnil Bútora. Námaha sa však vyplatila. Umenie slovenských výtvarníkov zaujalo nielen návštevníkov rezidencie z diplomatických kruhov, ale preniklo aj ďalej. Renomovaný denník Washington Post si dokonca zo 180 ambasád sídliacich v hlavnom meste USA vybral práve slovenskú a jej zbierke venoval rozsiahly článok aj s fotografiami.
aj rč