eovplyvní náš ratifikačný proces do NATO a netreba sa tiež obávať, že budeme po vstupe do aliancie druhoradým členom. Kukan pripustil, že dve kľúčové krajiny NATO dôverujú súčasnému vedeniu NBÚ, ako aj bývalému ministrovi obrany Ivanovi Šimkovi. Na druhej strane však podľa Kukana rešpektujú výmenu na týchto postoch. "Ich záujmom je, aby bol NBÚ nespolitizovaný a dôveryhodný, a aby rezort obrany pokračoval v reformách," zdôraznil.
Minister považuje dôvody premiéra Mikuláša Dzurindu na odvolanie Jána Mojžiša z funkcie šéfa NBÚ za dostatočné. "NBÚ má obrovskú zodpovednosť, na jeho čele musí byť nespochybniteľný človek," podotkol. Kukan zároveň vyzdvihol zahraničnopolitického poradcu premiéra Milana Ježovicu, o ktorom sa hovorí ako o Mojžišovom nástupcovi, ako skúseného politika a nezávislého diplomata.
Podľa predsedu NR SR a lídra KDH Pavla Hrušovského sa v takej vážnej situácii, ako je v súčasnosti na Slovensku, nedá vládnuť. "Konfrontácia medzi šéfom NBÚ a premiérom už nemôže dlho trvať," zdôraznil. Podľa Hrušovského nebude vo vláde také jednoduché odvolať Mojžiša. "Ministri budú hlasovať zodpovedne a slobodne, preto mám pochybnosti," povedal. Zdôvodnenie predsedu kabinetu, prečo chce vymeniť Mojžiša, podľa Hrušovského neobstojí. Ako podčiarkol, ak mal Dzurinda vážne informácie, že môže byť ohrozená bezpečnosť štátu, mal zvolať Bezpečnostnú radu. Hrušovský tiež kritizoval šéfa SIS Ladislava Pittnera, že o niektorých veciach informoval len Dzurindu, a nie aj ostatných ústavných činiteľov. "Je to na zodpovednosti šéfa SIS, akým spôsobom konal," konštatoval Hrušovský.