oprávnej inštitúcie na štátnu a prenesenie bremena náhrady časti mzdy na zamestnávateľov.
Nie je na tom nič pozoruhodné; naopak bolo by zvláštne, keby opozičný politik tieto opatrenia privítal. Prekvapením je však to, akými spojencami by sa Fico v boji proti vláde rád obklopil: Saktorove odbory, Ústavný súd, prezident Schuster a katolícka cirkev. Práve tú Robert Fico vyzval, aby vyjadrila svoj postoj k antisociálnej politike SMK, KDH a SDKÚ, ktoré sa hlásia ku kresťanstvu. Ešte na konci augusta sa skryl za autoritu sociálnej náuky cirkvi a katolíckej cirkvi cez médiá odkázal, aby prestala držať nad pravicovou vládou ochranný dáždnik.
Predseda Smeru ako pedagóg na právnickej fakulte je zrejme odborníkom v oblasti práva. Je však evidentné, že sociálna náuka cirkvi je pre neho španielskou dedinou. Sociálna totiž neznamená socialistická. Sociálna náuka cirkvi nepredpisuje druh použitého systému dôchodkového zabezpečenia a už vôbec nie vek, kedy má človek odísť na zaslúžený odpočinok. Rovnako neprikazuje ani vybudovanie štedrého sociálneho systému; naopak, karhá všetky nespravodlivosti vrátane zneužívania štátnych sociálnych dávok.
Nebolo to prvé Ficovo vyjadrenie na adresu katolíckej cirkvi. Akoby to však bol teraz úplne iný politik. Keď sa po pastierskom liste biskupov o slávení nedele rozpútala nezmyselná diskusia, počas ktorej médiá pohotovo obvinili cirkev, že chce zakázať nedeľný predaj, nemohol sa nepridať ani Robert Fico. Jeho návrh, aby si cirkev prenajala v supermerketoch časť predajnej plochy a realizovala tam nedeľné omše, aby si veriaci popri počúvaní kňaza mohli aj nakúpiť, však podliezol aj tú najnižšie položenú latku vkusu a slušnosti. Hneď po tom, čo minister spravodlivosti predložil návrh zákona o výhradách svedomia, ktorého prijatie predpokladá základná zmluva s Vatikánom, Fico ho označil za pokus úzkej skupiny ortodoxne založených občanov o zavádzanie štátnej ideológie. A bol to napokon Robert Fico, kto ešte pred minuloročnými parlamentnými voľbami oživil diskusiu o odluke cirkví od štátu. Pre to, aby vraj nezasahovali do vecí, ktoré sú svetské.
Cirkev nemala problém pranierovať nedemokratické metódy Mečiarovej vlády. Nemá problém nazvať krádež krádežou a vraždu vraždou. Cirkev však nemôže byť prostitútkou politickej moci - aby jej politici dvorili, keď ju potrebujú, a aby ju odvrhli, keď sa im už zunuje. Ak si Robert Fico myslí opak, hlboko sa mýli.
Autor: IVAN RONČÁK(Autor je politológom a publicistom)

Beata
Balogová
