vlády, ktorá nemá väčšinu v parlamente. Aj keby sa tak stalo, sú mnohé príklady z Európy, ktoré s menšinovým kabinetom fungujú. "Nie je to nič výnimočné ani neštandardné," konštatoval Dzurinda po trojstretnutí najvyšších ústavných činiteľov.
Nedostatočný počet poslancov vládnej koalície môže byť problematický najmä pri schvaľovaní štátneho rozpočtu, k návrhu ktorého má prezident Rudolf Schuster niekoľko výhrad. Napriek tomu základom pre jeho schválenie sa podľa Dzurindu musí stať súdržnosť vládnej koalície a rokovania s poslancami, ktorí sa stali nezávislí. V záujme krajiny sa však premiér nebude "rozpakovať osloviť čo najširšie politické spektrum, ale tak, aby pravidlá hry koalície boli dodržiavané." Ako dodal v tejto súvislosti predseda parlamentu Pavol Hrušovský, na otázku ako získať väčšinu v parlamente by mala odpovedať tá koaličná strana, ktorá už stratila troch poslancov. Medializované informácie o úvahách kresťanských demokratov o tom, že chcú opustiť koalíciu dnes Hrušovský poprel. "Nerokujeme s opozíciou, ani nehľadáme inú alternatívu. Hľadáme riešenie, ako pokojne vládnuť v tomto politickom zoskupení," dodal Hrušovský.
Prezident dnes informoval premiéra a predsedu Národnej rady SR o svojich výhradách k návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu, ktorý by mala vládať posunúť parlamentu do 15. októbra. Vyčíta mu predovšetkým nepripravenosť dôchodkovej reformy ako aj nedostatočné kompenzačné opatrenia pre sociálne najslabších obyvateľov. Kritizuje aj to, že vláda neakceptovala dostatočne pripomienky Združenia miest a obcí Slovenska. Ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR má výhrady tiež k tomu, že na obranu nebudú sľúbené dve percentá HDP, ale 1,81 percenta. Premiér preto požiadal hlavu štátu, aby prijal k rozpočtu ministrov financií a sociálnych vecí Ivana Mikloša a Ľudovíta Kaníka.