Bratislava 30. septembra (TASR) - Vláda dnes schválila návrh zákona o opatreniach voči osobám, ktoré nadobudli majetok z nelegálnych príjmov napriek výhradám Generálnej prokuratúry SR.
Prokuratúra ich vzniesla v medzirezortnom pripomienkovom konaní a označila v nich niektoré ustanovenia návrhu za protiústavné.
Podľa predkladateľa návrhu a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica však na minulom ani dnešnom rokovaní vlády nevzniesli zástupcovia prokuratúry žiadne námietky voči návrhu, ktorý považuje za radikálny krok v boji proti korupcii. Zákon totiž vytvára predpoklady na to, aby bol majetok na území štátu nadobúdaný v súlade s právnym poriadkom SR a zároveň odstránil disproporcie medzi legálne nadobudnutým majetkom (majetkovými prírastkami) a skutočným reálnym stavom majetku fyzických osôb a právnických osôb.
Šéf protikorupčného odboru na Úrade vlády SR Ján Hrubala spresnil, že časť námietok prokuratúry bola odstránená v rozporovom konaní. "Na mnohé veci máme naďalej rozdielny názor s Generálnou prokuratúrou," dodal Hrubala, ktorý je však presvedčený, že zákon nie je protiústavný. "Korupciu je možné liečiť len silnými liekmi, nie acylpyrínom," konštatoval právnik, ktorý však zároveň potvrdil, že rozpory s prokuratúrou aj napriek schváleniu zákona pretrvali.
Prvý námestník generálneho prokurátora Martin Lauko označil návrh zákona za mimoriadne kontroverzný a očakáva, že pri jeho schvaľovaní v parlamente prebehne búrlivá rozprava. "Očakávam, že bude napadnutý na Ústavnom súde," povedal pre TASR.
Pokračoval, že GP SR v pripomienkovom konaní poukázala na možné porušenie Ústavy SR v niektorých článkoch, napríklad zavedením majetkového cenzu. "Na druhej strane sme už počas zasadania vlády tieto argumenty znovu neopakovali," dodal.
Prokuratúra v pripomienkovom konaní tvrdila, že navrhovaný zákon je postavený na prezumpcii viny, teda zákonnej domnienke nestatočnosti a na prenesení dôkazného bremena na odporcu. Nie je teda v súlade s článkom 1 a 2 Ústavy SR. V súlade s najvyšším zákonom štátu nie je ani zavedenie tzv. majetkového cenzu, ktoré predstavuje rozpor s ústavným princípom rovnosti pred zákonom.
Za neústavné označila prokuratúra aj to, že základným zdrojom na postup podľa tohto zákona, teda na vážne zásahy do súkromia, majú byť písomné oznámenia fyzických osôb a právnických osôb, inými slovami udania, ktoré bude orgán Policajného zboru povinný prešetrovať.