Koalícia nemá istú väčšinu v parlamente, podľa premiéra je to štandardnéBRATISLAVA – U prezidenta Rudolfa Schustera sa včera stretli najvyšší predstavitelia krajiny. Prezident, premiér a predseda parlamentu rozoberali aj parlamentné počty – teda nakoľko môže vládna koalícia pri schvaľovaní zákonov rátať s parlamentnou väčšinou.
Koalícii zostáva už len 75 poslancov, teda presná polovica parlamentu, lebo ANO stratilo troch poslancov. Hoci ani jeden neprešiel k opozícii, ich hlasovaním si už koalícia nemôže byť úplne istá. Premiér Dzurinda hovorí, že v Európe nejde o výnimočnú situáciu, lebo do menšinového postavenia sa dostáva aj český premiér a spomenul aj rovnaký problém v Poľsku. Popiera, že by predsedal menšinovej vláde. „Nie, necítim sa ako premiér vlády, ktorá nemá väčšinu v parlamente,“ povedal včera po stretnutí s Rudolfom Schusterom a Pavlom Hrušovským.
Predseda parlamentu a KDH Hrušovský hovorí, že odpoveď na tento problém by mala dať práve ANO.
Šéf SMK Béla Bugár po osobitnej schôdzke s prezidentom povedal, že stačí, aby neprešiel jeden dôležitý zákon, na ktorý bude treba 76 hlasov – napríklad, ak prezident zákon vráti – a bude to dôkaz, že vláda je menšinová. Aj on pripísal zodpovednosť za stratu parlamentnej väčšiny strane ANO a dodal, že problém začína mať aj SDKÚ. Narážal tým na prípad poslanca SDKÚ Ivana Šimka, ktorý už nemieni počúvať stranícke príkazy.
Dzurinda včera nepripustil, že by odvolaním Šimka z kresla podpredsedu strany a ministra obrany oslabil vládnu koalíciu. Naopak, kritizoval Šimka, že neprišiel v pondelok minulý týždeň na rokovanie výkonného výboru SDKÚ, kde bola pôda na diskusiu. Tam sa však hovorilo už len o schválení nominácie Juraja Lišku na nového ministra obrany.
Premiér chce situáciu riešiť „štandardnou metódou“. Mieni rokovať a získavať hlasy. „Sú témy, kde nie je problém osloviť čo najširšie politické spektrum, najmä keď ide o témy dôležité pre celé Slovensko,“ povedal. Keď bude treba, nebude sa „rozpakovať“ osloviť čo najširšie spektrum vrátane opozície, ale chce rešpektovať koaličné pravidlá.
Hrušovský povedal, že KDH doteraz nikdy nehovorilo o odchode z koalície, ale počty v parlamente ho nútia rozmýšľať, ako ďalej postupovať, ak koalícia nedokáže presadiť zásadné programové ciele.
Schuster má výhrady k štátnemu rozpočtu na budúci rok. Podľa neho nie je pripravená dôchodková reforma, náhrady pre najslabšie skupiny obyvateľov a nedostatočne sa zohľadnili pripomienky ZMOS.
Prezident ako hlavný veliteľ ozbrojených síl má tiež výhrady k tomu, že výdavky na obranu nebudú sľubované 2 percentá HDP, ale len 1,81 percenta. Podobnú výhradu má aj exminister obrany Šimko. Nemusel by preto rozpočet podporiť.

Beata
Balogová
