BRATISLAVA – Slovensko stále nevie, s akým stanoviskom odcestuje na sobotňajšiu medzivládnu konferenciu o ústave Európskej únie. Vláda včera odložila rokovanie o slovenskej pozícii na štvrtok, lebo hrozilo, že ministri z KDH ju nepodporia.
„Dali sme niekoľko návrhov, ktorými sme chceli zlepšiť návrh pozície, ale neboli schválené,“ povedal minister vnútra Palko a potvrdil, že ministri za KDH by za pôvodné stanovisko nehlasovali. Ich tri hlasy by návrh zablokovali, lebo na rokovaní bolo včera iba 10 ministrov.
Ministri KDH žiadali, aby Slovensko presadzovalo v preambule ústavy zmienku o Bohu, ale najmä, aby z ústavy vypadla charta základných ľudských slobôd.
KDH sa to neúspešne pokúšalo presadiť už v parlamente minulý týždeň. „Zmienka o Bohu je priznaním sa k najvyššej autorite a najvyššiemu sudcovi, ktorý je spravodlivý, na rozdiel od mnohých našich sudcov a úsudkov,“ povedal vtedy bývalý vyjednávač s úniou Ján Figeľ.
KDH prekáža charta ľudských práv, pretože zaručuje právo na manželstvo a rodinu aj homosexuálnym párom. Okrem toho zaručuje právo na kultúrnu rozmanitosť a Palko má obavy, že sa tým v únii sťaží integrácia imigrantov, ktorí majú inú kultúru. Palko sa pozastavil aj nad právom na súkromie. „Kto by namietal (proti právu na súkromie)? Lenže v USA súd odvodil právo na potrat práve z práva na súkromie!“
Figeľ povedal, že isté náznaky nesúhlasu s chartou ľudských práv prichádzajú z Írska a Veľkej Británie, ktorej sa však nepáči celá ústava, pretože sama ju nikdy nemala.
Ministerstvo zahraničných vecí včera neposkytlo k veci stanovisko, urobí tak dnes. Ministra Eduarda Kukana sa včera novinári pred rokovacou sálou vlády nedočkali.
Podľa pôvodného návrhu malo Slovensko odísť na medzivládnu konferenciu s požiadavkami zachovať princíp jedna krajina – jeden komisár, s požiadavkou neznižovať počet hlasov potrebný na kvalifikovanú väčšinu, neoslabovať princíp jednomyseľnosti pri rozhodovaní o daňovej, zahraničnej, obrannej, azylovej a sociálnej politike, pri trestnom práve, súdoch a kultúre a zachovať rotujúce predsedníctvo Európske rady. Presadzovať malo aj zmienku o kresťanstve v preambule, no nie za každú cenu. (haj)