BRATISLAVA – Vláda včera po týždňovom odklade jednohlasne schválila návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku z dielne ministerstva spravodlivosti. Stalo sa tak tesne potom, ako podobný návrh poslanca Smeru Roberta Fica poslanci v parlamente odmietli. Ten svoj zákon predkladal ako ústavný, vláda sa uspokojila s obyčajným návrhom zákona, čo zvyšuje jeho šance na prijatie.
„Nerobím si ilúziu, že je možné docieliť jednohlasné stanovisko, pretože naozaj ide o radikálny krok,“ povedal minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Je presvedčený, že prijatie takejto normy je dôležité. „Ako spomenul môj kolega na rokovaní vlády, doktor Hrubala, taký vážny problém, ako sú vážne podozrenia z nelegálne nadobudnutého majetku, nie je možné liečiť homeopatikami. Je potrebné radikálnejšie riešenie,“ použil lekárske prirovnanie Lipšic.
Podobne ako Ficov návrh aj tento čelí kritike za údajnú retroaktivitu. Člen ústavnoprávneho výboru Miroslav Abelovský z Ľudovej únie to vidí ako zásadný problém. „Myslím si, že to neprejde,“ povedal.
Predseda výboru Ján Drgonec z ANO však taký jednoznačný názor nemal. K návrhu zákona nechcel prezentovať stanovisko skôr, ako si ho podrobne preštuduje.
Retroaktivita navrhovaného zákona má byť v tom, že by sa skúmala legálnosť pôvodu majetku získaného v minulosti. Ministerstvo dokonca navrhuje, aby sa skúmalo obdobie spred roka 1989. Skúmaniu by mal podliehať podozrivý majetok vo výške najmenej 200-násobku minimálnej mzdy. Dôkazné bremeno pritom bude z veľkej časti na majiteľovi, ktorý bude musieť dokázať, že svoje vlastníctvo nadobudol zákonným spôsobom.
Podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková z SDKÚ považuje pravdepodobnosť prijatia zákona za vysokú. „Všeobecne sme uzrozumení s tým, že vládne návrhy zákonov podporujeme,“ povedala za koaličných poslancov.
Generálna prokuratúra a ministerstvo vnútra označili v pripomienkovom konaní návrh zákona za protiústavný.
(rp, haj)