BRATISLAVA – Kritika Európskej únie prinútila slovenské ministerstvo hospodárstva, aby navrhlo zrušiť pomerne čerstvý zákon o obchodných reťazcoch. Európska komisia vidí v zákone jasný cieľ – diskriminovať veľké zahraničné reťazce. Ospravedlňuje sa to tým, že štát chce chrániť malých predajcov a dodávateľov. Ani to však podľa komisie neoprávňuje štát, aby prijímal diskriminačné opatrenia.
„Zákon obmedzuje slobodný pohyb tovaru a služieb a právo etablovania sa,“ tvrdí Sergej Koperdak z Delegácie Európskej komisie na Slovensku. Zákon z dielne Smeru, ktorý však okrem opozície podporila i koaličná ANO, zakázal obchodníkom vyberať od dodávateľov rôzne druhy poplatkov a prikázal im označovať výrobky aj logom výrobcu. Predkladatelia tak chceli obmedziť údajné zneužívanie ekonomickej sily reťazcov.
Koperdak tvrdí, že v Európe je vyberanie poplatkov zo strany obchodníkov úplne bežné. Zákaz podľa neho vedie k narušeniu základnej funkcie maloobchodu.
Povinné označovanie výrobcov na obale výrobku nie je podľa Európskej komisie potrebné. Spotrebiteľom nijako nepomôže, a navyše niektorí výrobcovia si nemusia želať, aby ich značka bola na výrobku, ktorý vyrábajú pod značkou obchodného reťazca.
Predstaviteľom Európskej komisie sa nepáči ani definícia ekonomickej sily. Podľa zákona má reťazec ekonomickú silu, ak má aspoň 5-percentný podiel na trhu alebo ročný obrat 1,5-miliardy korún. Komisia však považuje túto hranicu za „extrémne nízku“.
Výhrady má komisia aj k zákazu kontroly výrobkov obchodnými reťazcami priamo u výrobcu. Podľa Koperdaka je v záujme spotrebiteľov, aby dostávali čo najvyššiu kvalitu, ktorá sa takto môže zabezpečiť.
Kritiku zákona vyjadril v liste aj hlavný vyjednávač Európskej únie so Slovenskom Dirk Meganck. Požiadal, aby sporné ustanovenia boli dané do súladu s právom Európskej únie. Výhrady však boli také, že ministerstvo hospodárstva navrhlo zrušenie celého zákona.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vraví, že Európska komisia kritizuje takmer celé jadro zákona. Napriek tomu je proti jeho zrušeniu, pretože komisii niektoré dôležité veci neprekážajú – napríklad určenie lehoty, do ktorej musí obchod dodávateľovi zaplatiť faktúry. Štát by mal podľa neho pripraviť novelu zákona a prekonzultovať ju s komisiou.
Prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak je, naopak, presvedčený, že zákon treba zrušiť. Vzťahy medzi predajcami a dodávateľmi podľa neho dostatočne upravuje zákon o hospodárskej súťaži a obchodný zákonník. Vyberanie poplatkov za umiestnenie tovaru v predajni je podľa Konštiaka oprávnené. „To je tak, ako keď nájomné v centre Bratislavy je vyššie ako niekde na okraji.“
Podpredseda ANO Jirko Malchárek vraví, že treba vyčkať, ako sa zákon uplatní v praxi, a až potom ho vyhodnotiť. „Nevnímal by som názory Európskej komisie až tak radikálne,“ tvrdí. V niektorých štátoch únie sú podľa Malchárka tvrdšie predpisy o fungovaní obchodných reťazcov. PETER CSERNÁK
Čo ustanovuje zákon* zakazuje vyberať zalistovacie poplatky od dodávateľov,
* zakazuje vyberať poplatky za umiestnenie tovaru na isté miesto,
* obchodníci nemôžu požadovať od dodávateľov trvalú zábezpeku,
* zakazuje predávať výrobok za cenu, ktorá je nižšia ako náklady na výrobu a dopravu,
* obchodníci nemôžu požadovať bezdôvodnú výmenu tovaru,
* splatnosť faktúr môže byť maximálne 45 dní,
* obchodníci nemôžu požadovať osobitné zľavy na dodávaný tovar pri výnimočných príležitostiach,
* ak dodávateľ poskytne reťazcu zľavu, ten je povinný premietnuť 90 percent z tejto zľavy do konečnej ceny,
* na tovare musí byť vyznačený výrobca,
* zakazuje reťazcu kontrolu výroby priamo u výrobcu,
Čo sa nepáči Európskej komisii
* zákaz vyberania poplatkov za zaradenie tovaru do predaja,
* zákaz vyberania poplatkov za umiestnenie tovaru na určité miesto,
* zákaz vyberania poplatkov na propagáciu obchodného reťazca,
* zákaz kontroly výroby a výrobkov reťazcom priamo u výrobcu,
* zákon diskriminuje veľkých predajcov,
* povinné označovanie výrobkov značkou výrobcu,
* zákaz predaja za nižšie ceny, ako sú celkové náklady na výrobu,
* únii sa nepáči ani definovanie ekonomickej sily – hranica 5 percent podielu na trhu je extrémne nízka.