napomáhať zvyšovaniu transparentnosti a obmedzovaniu korupcie. Jej iniciátorom je mimovládna nezisková organizácia Transparency International Slovensko. Programová riaditeľka Transparency International Daniela Zemanovičová verí, že sa podarí nájsť taký mechanizmus kontroly dodržiavania charty, aby sa naozaj v praxi uplatňovala.
"Na korupciu neexistuje jeden liek, ale v boji s ňou je potrebná séria krokov a prijatie takéhoto kódexu je krokom správnym smerom," uviedol Vedúci protikorupčnej jednotky Úradu vlády SR Ján Hrubala. Chartu podnikatelia podpísali za účasti premiéra Mikuláša Dzurindu a vedúceho Delegácie Európskej komisie na Slovensku Erica van der Lindena. Dzurinda vyzdvihol túto iniciatívu ako "vzácnu a dôležitú". Aj keď sa niekomu môže zdať začiatok priskromný, aj veľké veci sa niekedy rodia pomalšie a postupnými krokmi, dodal predseda vlády. "Nie som celkom naivný a nemyslím si, že svet môže existovať stopercentne bez korupcie. Kvalita tohto fenoménu však môže byť veľmi nepríjemná alebo môže byť taká, že neohrozuje spoločnosť a ja by som bol veľmi rád, ak by pre Slovensko platilo to druhé," zdôraznil Dzurinda.
Signatári charty sa verejne zaväzujú neposkytovať a neprijímať úplatky. V oblasti verejného obstarávania sa zaväzujú pristupovať k nemu transparentne. Záväzok transparentnosti by sa mal pritom stať súčasťou zmluvy medzi obstarávateľom a uchádzačom pri prevzatí súťažných podkladov. Podnikatelia podporujúci chartu sa zaviažu zverejniť informácie o svojich príspevkoch politickým stranám a hnutiam.
Platby, ktoré majú za cieľ urýchlenie administratívneho procesu, sú bez ohľadu na ich účel formou úplatkárstva a preto ich nebudeme poskytovať, je ďalší záväzok z charty. Ďalšia oblasť sa týka darov a iných výhod. Podnikatelia by sa mali snažiť pripraviť prehľadnú úpravu darov a iných výhod v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. Charitatívne príspevky a sponzorstvo by sa mali poskytovať podľa jasných kritérií tak, aby nemohli vyvolať podozrenie z korupcie. Podnikatelia, ktorí chartu podpíšu, sa zaväzujú viesť a zverejňovať zoznam stretnutí s predstaviteľmi orgánov verejnej moci. Takýto zoznam by mal obsahovať čas, miesto stretnutia a obsah rokovania. Medzi podnikmi, ktoré túto chartu podpísali ako prvé je Slovnaft, Coca Cola, Pepsi Cola, Železničná spoločnosť. Zoznam všetkých signatárov charty ako aj podrobnejšie informácie o tejto iniciatíve sú zverejnené na internetovej stránke www.charta.sk.