Bratislava 1. októbra (TASR) - Spory okolo Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) nevníma Sociálnodemokratická alternatíva (SDA) ako konflikt osôb, ale ako dôsledok chýb v systéme.
"Definitívne riešenie neprinesie výsledok niekoľkotýždňovej personálnej vojny, ale nový zákon o NBÚ," povedal dnes novinárom člen Predsedníctva SDA Peter Weiss. Zákon by mal podľa neho zohľadniť aj skúsenosť Čiech a Poľska, kde sa spomínaná legislatíva novelizovala viackrát. Novelu právnej normy by vláda mala predložiť do legislatívneho procesu čo najskôr, dodal.
Aby ani jedna zo silových zložiek nemohla fungovať ako štát v štáte, navrhuje alternatíva posilniť kontrolu NBÚ, ktorý v súčasnosti dozoruje iba výkonná moc. Zriadiť by sa mal špeciálny výbor, podobný parlamentnému Výboru na kontrolu SIS s presným vymedzením kontrolných právomocí. Bezpečnostná previerka funkcionárov by sa mohla vykonať ešte pred ich vymenovaním do funkcie, ako kandidátov, aby nevznikal dojem, že sa preverujú sami, konštatoval Weiss. Precíznejšie by sa mohli vymedziť aj predpoklady na zastávanie funkcie šéfa NBÚ z hľadiska odbornej kvalifikácie, špeciálneho vzdelania či veku, podobne ako u sudcov. Firmy by mali o previerku požiadať hneď, ako sa rozhodnú podnikať v oblasti, kde sa narába s utajovanými skutočnosťami, pripomenul Weiss. Do tendrov by sa prihlasovali iba preverené firmy. Posilniť by sa mala aj súdna kontrola ochrany základných práv a slobôd osôb, ktoré sú preverované, keďže súdna moc podľa Weissa teraz nemá dostatočnú možnosť kontroly, či bezpečnostná previerka bola vykonaná v súlade so zákonom.
Podpredseda SDA a primátor Starej Turej Ján Kišš kritizoval pripravovanú reorganizáciu Policajného zboru (PZ). V prípade, že ju rezort vnútra spustí bez jej prerokovania v parlamente, bude Kišš zvažovať podanie trestného oznámenia na ministra vnútra. Podľa neho ide o vyčistenie personálneho priestoru v zbore, ktoré bude mať negatívne účinky v podobe ďalšieho zvýšenia kriminality. V okrese Nové mesto nad Váhom sa predpokladá zníženie stavu u výkonných policajtov o 30 percent, vyšetrovateľov a kriminalistov o 50 percent a nehodovkárov o 25 percent, zdôraznil Kišš.